Sağlık

Kansızlık kanser belirtisi mi

Kansızlık kanser belirtisi mi

Kendinizi aralıksız bitkin mi seziyorsunuz? Nedeni anemikansızlık olabilir. Anemi, kan ölçüsünün eksilmesi değil, kana kırmızı rengini veren eritrositlerin içindeki oksijen taşıyan hemoglobin proteinin ölçüsünün eksilmesinin neticeyidir. Dünya popülasyonunun yüzde 25’inde görülen anemi, Türkiye’de sıklıkla demir yetersizliğine bağlı olarak büyüyor. “Demir noksanlığından kaynaklanıyor” denip rehabilitasyonunun ilgisizliği gidişatında tüm uzuvlar zorlanmaya başlıyor. Acıbadem Kayseri Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Zahide Karaca, anemi ile alakalı öğrenilmesi gerekenleri anlattı.

Kan yapan yiyeceksel elementler

Demir, B12 vitamini ve folik asit hemoglobin üretiminde ehemmiyetli olan 3 yiyeceksel etkendir. Bunlardan birinin olmaması gidişatında hemoglobin üretilemiyor. Ancak bu üç kıymet sıradan seviyedeyken de anemi büyüyebiliyor. Aneminin değişik sebepleri de kan yapım uzvu olan kemik iliğinin yeterli çalışmaması ya da kusurlu imal yapması, kanın damar içinde ufalanması ya da bir yerden kan kaybı oluşmasıdır.

Demir noksanlığı

Sıklıkla demir yetersizliğine bağlı olarak büyüyen anemi, özellikle doğurganlık çağındaki bayanları etkiliyor. Lohusalık ve gebelik yarıyılında da bu nedenli anemiye sık tesadüfülüyor. Bununla beraber eksik, tek istikametli beslenme gibi nedenler de tehlike oluşturabiliyor. Misalin gıdalarla alınan C vitamini demir emilimini artırırken, kalsiyum ve fazla çay tüketimi emilimin eksilmesine neden oluyor. Dolayısıyla demir gereksinimini giderecek kadar balanslı beslenen bir şahısta dahi beslenmeyle ilişkili bu stil yanlışlar sebebiyle demir emilimi yasaklanmış olabiliyor.

Anemi kanser bulgusu olabilir mi?

“Anemi, kanserin bir neticeyi olabilir mi?” suali ise çokça merak ediliyor. Şahsın tetkikinde lenfadenopati, karaciğer ve dalak gelişmesi gibi bazı belirtilerle beraber ateş, gece terlemesi, kilo kaybı gibi başka şikayetler varsa kanser ihtimalinin incelenmesi gerekiyor. Ayrıca, yetişkin erkek ya da menopoza girmiş bayanlar gibi anemi olasılığı olmayan bireylerde de kansızlık tespit etilmesi bu mevzuda kuşku uyandırabiliyor.

Anemi bulguları

Anemi ne kadar süratli büyüdüyse o kadar çok bulgu veriyor. Özel gruplarının dışında her türlü kansızlıkta ortak bulgular görülüyor. Aneminin en sık görülen bulguları geçmeyen halsizlik ve acele yorulmadır. Mesele geliştikçe soluk darlığı, göğüs sızısı, çarpıntı, baş dönmesi, baş sızıları, bayılma ve şok gibi daha ciddi bulgularla kendini gösteriyor. Bununla beraber demir yetersizliğine bağlı anemide saç dökülmesi, tırnaklarda basit kırılma yapısal farklılıklar, dudak kenarlarında çatlaklar; B12 yetersizliğine bağlı olanda el-ayak parmaklarında anlaşma ve karıncalanma hissi, üşengeçlik, unutkanlık olabiliyor.

Anemi nelere neden olur?

Anemi rehabilitasyon edilmezse beden, ‘hipoksi’ denilen oksijen eksikliği meseleyi yaşamaya başlıyor ve dokular yeterince oksijen alamadığında tam uzuvlar etkileniyor. Demir yetersizliğine bağlı anemi uzun sürdüğünde, iş yükünün çoğalmasına bağlı olarak kalpte sihrime ve kalp yetmezliği büyüyebiliyor. Bununla beraber akciğerler de zorlandığı için soluk darlığı da büyüyebiliyor. Ayrıca, dokular lüzum dinledikleri oksijeni alamadıkları için tüm iç uzuvlar ve adaleler yoruluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı