Sağlık

Ihlamur içmek için hasta olmayı beklemeyin

Ihlamur içmek için hasta olmayı beklemeyin

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, kış aylarında çay olarak en çok kullanılan nebatlardan biri olan ıhlamur hakkında harcayıcıları bilgilendirdi.

Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Ihlamur, ıhlamur ağaçlarından bir araya gelip kurutulmuş çiçeklerdir. Çay olarak kullanılacak mahsulün, çiçek sapına yapışkan çiçek yaprağını taşımaması istenirdi. Fakat ıhlamur, çiçek yaprağı ile çiçeğin ufalamasının eforluğu ve bu esnada çiçeğin de hasar görmesinden dolayı, artık çiçek yaprağı ile birlikte kullanılmaktadır” biçiminde konuştu.

Ihlamur nasıl hazırlanmalı

2 gram kadar ıhlamur veya 1 poşet ıhlamur, porselen veya sırça bir demliğe konur, üzerine 1 su kadehi kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilip, 5-10 dakika çay gibi demlenir ve içilir. Daha basit ve kullanılışlı bir yol ise şöyledir: 1 poşet ıhlamur kupaya konur üzerine kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilir, 5-10 dakika kadar bekletilip içilir. Kupanın üzeri taşıdığı uçucu yağın kaybolmasını önlemek için kapatılmalı, yapısında bulunan müsilajı poşetten tamamen çıkarmak için de poşet bunalmalı.

Stresi eksiltiyor

Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamurun neşe çayı olarak içilmesi mevzusunda da değerlendirme yaptı. Sezik harcayıcıların, ıhlamur içmek için hastalanmayı beklememelerini, ıhlamuru neşe çayı olarak da kullanabileceklerini belirterek şunları söyledi:

“Ihlamurun gevşetici tesirinin de olduğu kabul edilmektedir. Dolayısıyla, ıhlamur içmek için hastalanmak beklenmemelidir. Günde birkaç kupa ıhlamur içilmesinde bereket bulunmaktadır. Özellikle akşamları… Geçtiğimiz günlerde bir meslektaşımızın görüşleri ile yazılan bir haberde; ıhlamurun neşe çayı olarak kullanılmasının doğru olmadığı, zira neşe çayı olarak kullandığında bedenin buna hazırlandığı ve hastalık yarıyılında beklediğimiz tesirleri göremediğimiz ifadesi yer aldı. Haberi, ‘Neşe için ıhlamur içmeyiniz, aralıksız içilirse hastalık halinde içilmesi gerektiğinde tesirsiz olur’ biçiminde özetleyebiliriz.

Herhalde bu ifade mülakatı yapan şahsın söylenenleri yanlış kavraması neticeyi… Ihlamur neşe için kullanıldığında, içindeki maddelere karşı mukavemet büyüdüğünü veya büyüyebileceğini gösteren hiçbir yayın yok. Genel kitaplarda da böyle bir bilgi bulunmuyor. Aksine stresi eksilttiği bahanesiyle neşe için ıhlamur çayının içilmesi öneri edilmektedir ve ediyoruz. Ehemmiyetli olan ağır metal, pestisit artıkları ve mikroorganizma taşımayan ıhlamurun içilmesi. Poşet ıhlamur bu surattan öneri edilmektedir. Gönül rahatlığı ile ıhlamurun sevincini çıkarın.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı