Sağlık

Her kadının bilmesi gereken meme kanseri belirtileri

Her kadının bilmesi gereken meme kanseri belirtileri

Yapılan araştırmalar, kadınlarda en sık görülen kanser türler arasında meme kanserinin ikinci sırada olduğunu gösteriyor. Bu istatistikler, can sıkıcı olsa da, iyi olan bir şey var ki, o da hastalığın 1. ve 2. Evrede tedaviye yanıt vermesi. Yani erken teşhis hayati bir öneme sahip. Bu nedenle her kadının, teşhis için kendini kontrol etmesi gerekiyor. Peki nasıl? İşte her kadının bilmesi gereken meme kanseri belirtileri…

Göğsünüzde bir yumru varsa

Meme kanseri için en iyi teşhis yöntemi, kişinin kendini kontrol etmesidir. Göğüslerinizi, koltuk altından itibaren kontrol ederken, sıra dışı bir şişlik, yumru fark ederseniz vakit kaybetmeden doktora başvurunuz.

Ağrı ya da hassasiyet

Göğüsteki şişlikler genellikle ağrısız olurlar. Eğer ağrı veya hassasiyet yaşıyorsanız bu ciddi bir sebebin belirtisi olabilir. Regl dönemlerinde yaşanan ağrıyla karıştırılmamalıdır. Farklı bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz.

Göğüste düzleşme veya girinti

Hepimiz göğüslerin yaşla birlikte sönükleşebileceğini biliyoruz, ancak göğüslerden birinin birdenbire düzleştiğini veya göğüs dokusunda bir girinti görürseniz, hemen bir doktor randevusu almalısınz. Çünkü bu tür göğüs dokusundaki değişiklikler bir tümörü işaret edebilir.

Kontur, sıcaklık veya doku değişiklikleri

Göğsünüzdeki kontur, sıcaklık veya doku gibi değişiklikler, inflamatuar göğüs kanseri olarak bilinen bir meme kanseri belirtisine işaret edebilir. Göğsünüz kırmızı renkte ve iltihaplanmış olabilir, normalden daha sıcaktır ve gömülmüş veya çukur görünebilir. Araştırmalar bu kanser türünün, aşırı kilolu veya obez olan kadınlarda bu meme kanseri tipinin daha yaygın olduğunu ve genç kadınlarda görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Çok fazla ben varsa

Vücutta çok fazla ben olması, direkt olarak meme kanseri belirtisi olmamakla birlikte, vücudunda fazla ben bulunan kadınların, bu hastalığa yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koyan araştırmalar bulunuyor. Bu nedenle düzenli olarak bir dermatologa görünmek faydalı olacaktır.

Bağırsak hareketlerindeki değişiklikler

Bağırsak hareketleri de meme kanseri hakkında bize bir şeyler söyler. Eğer kendinizi aniden kabız buluyorsanız dikkatli olmalısınız. Yapılan çalışmalar, kabız olan kadınların daha fazla meme kanseri riski taşıdığı görülmüştür.

Geçmeyen öksürük ve ses kısıklığı

Bazı belirtiler, hastalığın ilerleyen evrelerinde ortaya çıkar. Sürekli öksürüğünüz veya ses kısıklığınızın varsa ve diğer belirtileri de görüyorsanız, bu meme kanseri ciğerlerinize yayıldı anlamına gelebilir.

Açıklanamayan kilo alımı veya kaybı

Ani ve açıklanamayan kilo kayıpları, çoğu kanserin erken belirtisidir. Bunun yan sıra kilo aldığınız veya göğüslerinizin şiştiğiniz fark ederseniz bu da kanser belirtisi olabilir. Yeme alışkanlıklarınız ve fiziksel aktivitelerinizi takip ederek, ortada bir anomali olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı