Sağlık

Hamilelikte göz sağlığına dikkat

Hamilelikte göz sağlığına dikkat

Göz sıhhati da gebelik sürecinde büyüyen metamorfozlardan negatif etkilenebiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, sıhhatli bir gebelik için anne adaylarına göz sıhhatlerine dikkat etmeleri mevzusunda önerilerde bulunuyor. Gebelik süresince annenin sıhhati ve bebeğin gelişimi uzmanlar tarafından yakından takip ediliyor. Annede var olan bir ekip hastalıkların ilerlememesi ve bebeğe geçmemesi oldukça ehemmiyetli. Aynı zamanda annede, gebelikle beraber bir hayli yeni karmaşıklık da büyüyebiliyor.

Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar ‘Gebelikte fiziksel ve hormanal başkalaşımlar gözleri de etkileyebilir. Bu gidişat geçici bir göz kuruluğu veya gebelikten sonra düzelebilen düşük numaralı miyopi olabilir. Seyrek yüksek tansiyonla birlikte preeklamsi ve eklamsi neticeyi flu görme, çift görme, geçici görme kaybı, göz önünde uçuşan cisimcikler olabileceği gibi ileri safhalarda ağ tabaka dekolmanı ile ağır görme kaybıyla daha ciddi görme meseleleri yaşanabilir. Yeniden şeker hastalığı ve göz tansiyonu glokom varsa bunların vaziyeti gebelik güzergahından değerlendirilmelidir’ diyor.

Bebeğinizle göz kontağı kurun

Gebeliğin birinci ayından itibaren iki minik çukurluk olarak belirmeye başlayan gözler, yeni doğan bir bebekte en iyi gelişmiş uzuvlardan biridir. Bazı kısımlar doğum sonrasında da gelişimine devam ettiği gibi, göz küresinin kendisi de doğumdan sonra ilk bir yıl içinde çok süratli büyüyor. Bu gelişim daha sonra yavaşlayarak, gençlik çağlarına kadar devam ediyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, bu gelişim esnasında anormal gidişatlara erken müdahale etmek ve tespit etmek mevzusunda aileleri uyarıyor. Gözpınar, ‘Sıhhatli görebilmek için gözün sıhhatli gelişimi çok ehemmiyetli. Gözün kendi gelişimi dışında, beyin gelişiminde oluşacak sapmalar veya öbür sistemik hastalıklar da görmeyi dolaysız etkileyecek unsurlar arasında sayılabilir. Yeni doğan bebeklerde bazı geçici gidişatlar tespit etilebilir. Misalin; göz kapaklarında hafif yapışkanlıklar, erken doğumlarda gözlerde geçici fluluklar gibi… Bu gibi gidişatlarda ebeveynler, bebeğin göz hareketlerini değerlendirmeli ve süreci takip etmelidir. Bebeğin annesini tanıması genellikle ikinci ayda apaçıklaşır. İki-üç aylık olduğunda, cisimleri gözleriyle takip etmeye başlar. Anne, bebek ile göz kontağı kurarak, gözün hareketlerini, cisimlere yaklaşımını ve bebek ile kendi bağlantısını gözlemlemelidir’ diyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı