Sağlık

Gözünüzün önünde uçuşan siyah noktalara dikkat

Gözünüzün önünde uçuşan siyah noktalara dikkat

İHA’nın haberine göre, gözünüzün önünde uçuşan cisimler, ışık çakmaları ve siyah noktalar ehemmiyetli bir göz hastalığının bulgusu olabiliyor. Erken yarıyılda teşhis edilmediği takdirde ağ tabaka yırtılması başta olmak üzere rehabilitasyonu daha güç ve âmâlıkla sonuçlanabilecek gidişatlara yol açabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mucize Yararcan, “Gözümüz yuvarlıktır ve içerisindeki boşluğu vitreus denilen bir yapı doldurmaktadır. Bu yapı çok ince ve çok kumpaslı liflerden oluşur ve lifler bu yapıya su gibi transparanlık sağlarlar. Böylece gözlerimiz çevreyi duru görür. Bazı gidişatlarda bu lifler arası kumpas bozulur ve lifler kalınlaşıp görünür hale geçerler. Dağılmış olan vitreus jeli liflerinin gölgesi, bölme sırasında göz suyu içine düşen hücreler, göz içinde alana gelen kanamalar göz hareketleri ile yer değiştirerek görme dingiline geldiklerine bu izlemini oluşturur” diye konuştu.

Yaş ilerledikçe daha sık görülür

Bu vaziyetin miyop görme problemi olanlarda daha sıklıkla görüldüğünü anlatan Op. Dr. Mucize Yararcan, “Gözün ihtiyarlama süreci içerisinde de bu katmanda farklılıklar olduğundan, yaş ilerledikçe bu cisimcikler sıklıkla görmeye başlanır. Bu vaziyet erken yaşta da alana gelebilir. Katarakt operasyonu ve travmalar, göz önündeki uçuşmaların ortaya çıkışını basitleştiren etkenlerdir” ifadelerini kullandı.

Lazerle rehabilitasyon edilir

Bu cins bulguların göz sıhhatini negatif etkileyebildiğini anlatan Op. Dr. Yararcan, “Ani büyüyen bu vaziyet olasılıkla da olsa ağ tabakada yırtık oluşturabilir. Bu sebeple detaylı ağ tabaka tetkiki yapılmalıdır. Ağ Tabaka yırtıkları erken evrede tespit edildiği takdirde lazer ile çevrelenip kenarları yapıştırılarak kapatılır” biçiminde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı