Sağlık

Diş etleri neden kanar

Diş etleri neden kanar

Hep dinlediğimiz bir laf var; “Diş eti kanamaları diş eti hastalıklarının habercisidir.” Sıhhatsiz diş etleri ise diş problemlerini birliktesi getiren en ehemmiyetli etmenlerin başında kazanç. Peki diş etlerimiz neden kanar? İstanbul Aydın Üniversitesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu diş eti kanamalarının sebepleri hakkında bilgi verdi.

Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, sıhhatli diş etlerinin kendiliğinden ya da fırçalama ile kanamayacağını, diş eti kanamalarının diş eti rahatsızlığının habercisi olduğunu ifade ederek bu vaziyetin mevcut diş eti hastalığının devam ettiğini de gösterebileceğini söyledi. Diş eti kanamalarının 2-3 günden fazla zaman ile devam etmesi vaziyetinde zaman kaybetmeden bir diş doktoruna müracaat etmek gerektiğini belirten Yrd. Doç. Cenker Koyuncuoğlu merak edilen sualleri cevapladı.

Diş eti kanamasının sebepleri

Yrd. Doç. Dr. Koyuncuoğlu diş eti kanamalarının en ehemmiyetli sebebini şöyle anlattı; “Diş eti kanamalarının ilk sebebi mikrobiyal diş plağıdır. Faal bir fırçalama, diş ipi ve ara surat pakliği yapılmaması sebepleriyle bakteriler dişe tutunur. Zamanla bu plak katmanı büyür ve dişetlerine hasar verecek hale kazanç. Bu birikintiler diş taşına dönüşür ve şahsın ağız bakımını yapabilmesini daha da güçleştirecek bir kısır döngü başlar.”

Yrd. Doç. Dr. Koyuncuoğlu, şeker hastalığı, sigara, gebelik, menopoz ve adet yarıyılı gibi hormonal başkalaşım yaşanan süreçler ile yanılgılı diş fırçalama, ilaç kullanımı doğum hakimiyet hapları ile bazı tansiyon ilaçları ve lösemi, hemofili ya da trombosit yetersizliği gibi kan hastalıklarının diş eti sıhhatini negatif istikamette etkilediğini ve bu etmenlerin diş eti kanamalarına neden olduğunu ifade etti.

Diş eti kanaması rehabilitasyon edilmeli midir

“Diş eti kanamaları genelde ciddiye alınmayan bir hastalıktır ama alınmalıdır. Diş eti kanamaları başladığında müdahale edilmemesi, gingivitis dediğimiz diş eti hastalığının devam etmesine neden olur. Bu düzeyde kanamanın yanı gizeme diş etleri şiş ve kırmızı renktedir. Şayet bu vaziyet uzun bir zaman devam ederse hastalık ilerleyebilir ve dişleri destekleyen kemiğe hasar verecek hale kazanç. Hatta daha ileri vaziyetlerde dişlerin kaybına yol açabilir.”

Diş eti kanamaları nasıl önlenebilir

Diş eti kanamalarını önlemenin tek yolu ağız hijyeninin kumpaslı olarak sağlanması, dişlerin günde 2 kere uygun bir fırça ve doğru bir teknik ile fırçalanmasıdır. Ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası kullanarak dişlerin ara yüzeyleri arınılmalı, beslenmeye itina gösterilmeli ve şekerli-yapışık yiyeceklerden sakınılmalıdır. Son olarak 6 ayda bir kumpaslı hakimiyeti de unutulmamalı ve gerektiğinde diş yüzeyi paklikleri yapılmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı