Sağlık

Çocuklarınızı tatilde bu virüsten koruyun

Çocuklarınızı tatilde bu virüsten koruyun

Genellikle 2-10 yaş gurubu çocukları etkileyen ancak bazen erişkinlerde de görülebilen yaygın bir viral hastalık olan, el,ayak ve ağız hastalığı; yüksek ateş, el ve ayaklarda döküntü, ağız içinde aft eşi yaralarla kendini gösteriyor. Dr. Rahime Koç, yazın ve güzün ilk aylarında sıklıkla görülen, özellikle çocukları etkileyen el, ayak, ağız hastalığı hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

El, ayak ve ağız hastalığı neden olur?

El, ayak ve ağız hastalığına enterovirus türü virüsler neden olur. Bu virüs grubu poliovirüsler, koksaki virüsleri, ekovirüsler ve enterovirüsleri kapsar. En çok neden olan virüs Coxsackie virus A16’dır.

Bulguları nelerdir?

– Ateş 38-39 derece

– İştahsızlık, halsizlik

– Boğaz sızısı

– Karın sızısı

– Bedende döküntü

– Ağız içinde yaralar

Her ne kadar ismi El-Ayak-Ağız Hastalığı da olsa her zaman tüm bu alanlarda döküntü görülmeyebilir. Yalnızca ağız yaraları veya yalnızca tende döküntüler biçiminde büyüyebilir.

Çocuğunuzda bu bulgular varsa hemen çocuk hekimine müracaat etilmesi gerekmektedir.

Bulaşıcı mıdır?

Kuluçka süresi vasati 3-6 gündür. Coxsackie virus enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Salgınlar sırasında, virüs çocuktan çocuğa ve anneden fetusa yatay mesajım yoluyla bulaşır. El, ayak ve ağız hastalığına neden olan virüsler enfekte bireyin burun ve boğaz salgılarında, döküntülerin içindeki akışkanda ve dışkısında gaita bulunabilir. Enfekte şahıslarla yakın şahsi temas, öksürme veya aksırma ile hava yolu ile dışkı ile temas, yüzeyi kirlenmiş nesnelerle temas neticeyi bulaşabilir. Yüzme havuzlarında veya su parklarında su yutmak ile faktör virüsü almak enderde olsa olasıdır. Enfekte bireylerin dışkısı ile kirlenmiş sularda ihtimal daha yüksektir ve iyi bir klorlama bile eksik olabilir. Genellikle el, ayak ve ağız hastalığı olan bir bireyin hastalığın ilk haftasında bulaştırıcılığı çok yüksektir. Bulgular ortadan kalktıktan sonra dahi bazen günlerce ya da haftalarca bulaştırıcı olabilirler. Özellikle virüsle enfekte olmuş erişkinler rastgele bir bulgu göstermeseler de bulaştırıcı olabilirler. Bulaşıcılığı çok yüksek olduğundan hasta bireylerin bulgular tamamen ortadan kalkana dek izole edilmeleri bereketlidir.

Nasıl korunuruz?

Hastalıktan korunmak için geliştirilmiş bir aşı yoktur. Hasta fertler ile temastan sakınmak ve bazı esas paklik kaidelerine dikkat ederek hastalıktan korunmak gerekir. Ellerinizi özellikle tuvalet kullanımı sonrası veya bez değiştirdikten sonra, yemek hazırlamadan veya yemeden evvel kesinlikle su ve sabunla yıkamalısınız. Oyuncaklarda dahil olmak üzere kullanılan tüm malzemelerin yüzey pakliğini ve dezenfeksiyonunu doğru yapmalısınız. Hastalarla yakın temastan öpüşme, sarılma vb ve ortak tabak kadeh kullanımından sakınmalısınız.

Rehabilitasyon

Hastalığın özel bir rehabilitasyonu yoktur, bulguları rahatlatmak için bazı tedbirler alınabilir; Sızı ve ateş için ateş düşürücü ve sızı kesiciler kullanılabilir. Ancak çocuklarda aspirin kullanılmamalıdır. Sızılı ağız yaraları için gargara, ağız suları veya spreyler kullanılabilir.

Nasıl beslenmeli?

Ağız içi yaraları olan hastalara acı ekşi ve baharatlı gıdalar vermekten sakınılmalı, yoğurt, çorba ve sebze püreleri verilebilir. Su tüketiminin de bakımsızlık edilmemesi gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı