Sağlık

Böbrek taşını doğru beslenme ile önleyin

Böbrek taşını doğru beslenme ile önleyin

Son senelerde böbrek hastalıkları giderek çoğalış gösteriyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “9 Mart Dünya Böbrek Günü” evvelinde böbreklerde taş yaradılışına yol açabilen beslenme kusurları hakkında bilgi verdi.

Sakatattan uzak durun

Araştırmalara göre genellikle her 10 bireyden biri hayatı süresince en az 1 defa böbrek taşı ile alakalı bir problem yaşayabiliyor. Yapılan beslenme kusurları böbrek sıhhatinin bozulmasında ehemmiyetli bir etmen. Fazla harcanan bazı yiyecekler böbrekte taş yaradılışına yol açabilir. Bunların başında fazla tuz kapsaması sebebi ile sakatatlar geliyor. Dil, böbrek, dalak gibi sakatatlar yüksek tuz kapsaması sebebi ile böbreklere hasar verebilir. Ayrıca yüksek kolesterol, fazla kilo alma gibi problemleri de birliktesi getirebilir. Özellikle tansiyon problemi olan bireyler çoğalan sakatat tüketimi sonrasında böbrek hastalıkları ile karşı karşıya kalabilir.

Fazla protein taş yaradılışını basitleştiriyor

Genellikle kilo vermek için uygulanan hayvansal proteinden zengin, düşük karbonhidratlı perhizler böbreklerde taş riskini çoğaldırabiliyor. Yüksek hayvansal protein; idrarda kalsiyum, oksalat ve ürat atılımını artırabiliyor ve yeniden idrardaki gözetici madde olan sitratı eksiltebiliyor. Bu vaziyette böbreklerde taş yaradılışını basitleşebiliyor. Özellikle böbrek taşına yatkınlığı olan bireyler daha dikkatli olmalıdır.

Kuru yemişi günde 1 avuçtan fazla harcamayın

Kuru yemiş fazla harcandığında böbreklerde taş yaradılışına neden olan gıdalardandır. Fındık, fıstık gibi kuru yemişleri günde 1 avuçtan fazla harcamak tuz oranının yüksek olması sebebi ile hasarlı olabilir. Avuç avuç kuruyemiş harcayarak bedene alınan fazla tuz, kan tazyikinin yükselmesine ve dolayısıyla da tansiyonun yükselmesine yol açar.

Ispanağı iyi yıkayın, fazla tuz ilave etmeyin

Ispanak yüksek yiyecek bedellerine sahip bir yiyecektir. Demir, lif, kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Haftada 1-2 kere harcanması uygundur; ancak fazla harcanırsa ıspanak böbrekler için hasarlı bir hale gelebilir. Zira içinde taş yaradılışına yol açabilecek oksalat da vardır. Fazla tüketimi kapsadığı kalsiyum sebebi ile de böbreklerde taş oluşturabilir. Haftada 1-2 defa harcanması önerilen ıspanağın iyi yıkanması ve pişirilirken fazla tuz ilave edilmemesi taş yaradılışını önlemesi için ehemmiyetlidir.

Susuz ve hareketsiz kalmak böbreklere hasar veriyor

Bedenin susuz kalması ve hareketsiz hayat nedeni ile alınan kilolar zamanla böbrekleri yoruyor. Böbrek taşlarını önlemek için öncelikle günde 1.5-2 litre su içme alışkanlığı kazanmak gerekir. Zira susuz kalan bedende idrar zamanla daha yoğun hale kazanç ve kristallerin idrar yollarında çökmesine yol açar. Kilo hakimiyeti sağlamak içinse çok ağır sporlar yapılmasına gerek yok. Kumpaslı olarak günlük yürüyüşler, hafif tempolu koşular, yapılabiliyorsa bisiklete binmek fazla kilolardan kurtulmayı sağlayacaktır. Kumpaslı egzersiz yaparak diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklardan korunabilir ve böbreklere verebilecek hasarları önleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı