Sağlık

4 haftada migrensiz hayat mümkün

4 haftada migrensiz hayat mümkün

Milyonlarca migren hastasının yarısından aşırısı ayda en az 4 saldırı geçiriyor. Hücumlar 4 saatten 3 güne kadar sürebiliyor ve hastalar karanlık odalarda hücumun geçmesini bekliyor.

”Her 6 bireyden biri ilaç rehabilitasyonu görüyor”

Araştırmalara göre, migren sızılarının şiddeti ve yarattığı psikoloji intihara bile çekebiliyor. Her 6 bireyden birinin ilaç rehabilitasyonlarıyla migrenle yaşamak zorunda kaldığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahı Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, göz estetiği operasyonu esnasında kazara bulunan bir usulün bu karanlıklara kalıcı biçimde son verdiğini görüşünde.

Doç. Dr. Türkaslan ameliyat tekniği hakkında şunları anlatıyor: “Migren sızıları alın, şakak ve ense kökünden tetiklenir. Dolayısıyla bu bölgelere mikro kameralarla asıllaştırdığımız endoskopik operasyonda migreni başlatan asapları rahatlatıp gevşetiyoruz. Bunu, asaplara baskı yapan adalelere müdahale ederek yapıyoruz. Alın ve şakak bölgesinden, göz kapağından ya da enseden, saçlı ten içinden açtığımız kesilerden girerek operasyonu asıllaştırıyoruz.”

Plastik cerrahi müdahale

Migren operasyonunda kafatasına ve beyne rastgele bir operasyon yapılmadığını, yalnızca saçlı tenin altındaki muhakkak asap ve adale grubuna müdahale edildiğini dile getiren Türkaslan, bu operasyonu neden plastik cerrahi uzmanlarının yaptığı sualini şöyle cevaplıyor: “Zira plastik cerrahlar surat mimik adalelerinin anatomisine, endoskopik ameliyat tekniklerine ve periferik asap cerrahisine egemendir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı