Diyet

Yaza formda girin

Yaza formda girin

Sıhhatlı bir biçimde ideal kiloya inmenin yolu uzman desteği almaktan geçiyor. Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Bölümü’nden Dyt. Aysu Aydın, kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Kumpaslı kahvaltı yapmamak kilo alımına neden olur

Sabah kahvaltısı yapmadan güne başlayanlar içinde kilo vermek oldukça güçtür. Zira metabolizma, uyandıktan sonra hemen kahvaltı yapınca süratlenmeye başlamaktadır. Aksi takdirde kahvaltı yapmadan öğle yemeğine kadar aç kalınırsa, yavaşlamış metabolizma süratine rağmen çoğalmış bir iştahla daha çok yemek kaçınılmaz olacağından kilo almak da beklenilen bir neticedir. Sabahın erken saatlerinde balanslı biçimde kahvaltı yapma alışkanlığı bireyin metabolizmasının süratlenmesini sağlayacağından, daha rahat kilo vermesine dayanakçı olacaktır. Ne yenirse yensin mide 4 saat içerisinde boşalacağından, bir sonraki öğünde fazla yemeği yasaklayabilmek için kesinlikle 2-2,5 saatte bir beslenmekte fayda vardır. Şahıs bu sayede daha az yediğini fark edecektir.

Yağ aşırınızdan kurtulmak için günde 2-3 lt su için

Perhiz evresinde su tüketimi öne çıkan mevzulardan biridir. Günde 2-3 litre arası su harcamak, beden yağlarının atılmasını sağlamaktadır. Az su içildiğinde beden lüzumunu karşılayamayacağından içilen 1 kadeh suyu dahi meblağ, ödem yapar, idrara çıkılmasını maniler, dolayısıyla kilo vermek de güçleşir. İdrarın renginin sarı ve yoğun olması bireyin az su içtiği anlamına gelmektedir. Kilo verme sürecinde sabırlı olmak ve herkesin kilo verebileceğini unutmamak çok ehemmiyetlidir. Beslenme programınızda yapılan tertip etmeyi perhiz olarak görmemek, bunu hayat şekli haline getirmek gerekmektedir.

Ufak kaçamaklara dikkat!

Fındık, fıstık, çekirdek gibi kuruyemişler, salam, sosis, sucuk eşi şarküteri mahsulleri, bisküviler, kuru pastalar, kekler, yağ içeriği yüksek hazır yiyecekler gibi kalorisi yüksek fakat hacmi ufak gıdalar harcamak kilo vermeyi yasaklamaktadır. Misalin 100 gram ay çekirdeğinde vasati 600 kalori, 5 adet fındıkta ise 50 kalori bulunmaktadır. Harcanan ölçülerin ufak olduğu düşünülse de bu gıdalar kilo alımına yol açacaktır.

Ekmeği yaşamınızdan çıkarmayın

Öğünlerde ekmek yememek de kilo vermeyi negatif güzergahta etkilemektedir. Şayet şahıs ana öğününde esmer ekmek harcamıyorsa, kan şekeri dengelenemeyecek; dolayısıyla 1 saat sonra çok acıkacak ve eline ne geçerse farkında olmadan harcayıp fazla kalori almış olacaktır. Ancak esmer ekmeğin de kalorisinin olmadığını düşünmek doğru değildir. 1 ince dilim esmer ekmek ile 1 ince dilim beyaz ekmeğin kalorisi aynıdır. Esmer ekmek lif kapsadığı için daha fazla tokluk hissi verecek, bu sayede daha az yiyerek doymanızı sağlayacaktır.

Sıhhatlı beslenme programınızı egzersizle destekleyin

Metabolizmayı süratlendiren en esas etken fiziksel etkinliğin artırılmasıdır. Yapılacak sporun cinsi bireye göre değişebilir. Şayet şahısların yürüyüş açısından rastgele bir sıhhat meseleyi yoksa haftada 2 ya da 3 gün 45 dakikalık orta tempolu yürüyüş yapmalarında fayda vardır. Günlük yaşamlarında da yakın mesafelerde araba yerine yürüyüş seçim etmek, konut işleriyle uğraşmak, dans etmek gibi fiziksel etkinliklerini çoğaldırıcı hareketlerde bulunmaları aşırıdan kalori yakılmasını sağlamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı