Güzellik

Yaşınıza göre kaş rehberi

Yaşınıza göre kaş rehberi

İnce, kalın, seyrek, dolgun, kavisli veya düz. Kaşlarla alakalı tüm bu özellikler, sizinle alakalı ipuçları veren ufak donelerdir. Bakışınızı, ifadenizi, stilinizi ve hatta yaşınızı ortaya koyar. Dolayısıyla kaşların formu yalnızca estetik bir evham güdülerek değil aynı zamanda sizi ve karakterinizi en doğru biçimde yansıtacak biçimde planlanmalıdır. Özellikle de yaşla beraber kaşlar, metamorfoza uğradığından bu metamorfoza ayak uyduracak ufak değişler koşuldur. Ergül Bariz Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Bariz, yaşa göre kaşlar nasıl olmalıdır sualine yanıt veriyor.

Kaşınız sizi anlatır

Kaş kontür harekâtı, surat için en doğru kaş formunun tanımlanması, kaşların doğru noktada konumlanması için oldukça ergonomik bir usuldür. Kaş kontürü ile yine yapılandırılan kaşlar, bakışları karakterize ederek ifadeyi kuvvetlendirir. Hoşluğun matematiksel temsilcisi olan altın oranın ortaya çıkmasında tanımlayıcı bir rol üstlenir. Şahsın aurasını değiştirir ve daha canlı bir görünüm kazandırır. Renk pigmentlerinin, tamamen şahsa özel sterilize iğneler dayanağıyla cildin 0.3 – 0.5 milimetre altına işlendiği kozmetik bir uygulama olan kaş kontür, seyrekleşmiş, dökülmüş veya formunu kaybetmiş kaşlar için yenilenme olanağı sağlar. Ancak her kaş her bayana yakışmaz. Suratın biçimi, gözün formu, şahsın yaşı kaşın tasarımını etkileyen ehemmiyetli bir etmendir. Yaş etmeninin sıçranmasıyla bazı neticeler istenilen görüntüyü yaratamayabilir.

Sadeliğin en çılgın çağları: 20’li yaşlar

Hemen herkesin cinsli delilikler yaptığı bu yarıyılda kaşlar da başkalaşımdan kısmetini alır. Yarıyılın trendlerine göre kimi zaman inceldikçe incelen kimi zamansa kalın ama tek tip bir forma giren kaşlar, çoğu zaman yaşa göre değil modaya göre şekillendirilir. Ancak gençliğin en hoş çağları olan 20’li yaşlarda hoşluğun altını çizecek ama önüne geçmeyecek sade kaşlar en ideal olanıdır. Bu noktada şahsın mevcut kaşları zati dolgun ve hacimliyse yalnızca ufak değişlerle yanılgısız bir görünüm elde edilebilir. Şayet kaşlar seyrek , tüylerin çıkış güzergahları dağınık ise bu noktada yeniden natürel ve yalın düzenlemeler kaşlar restore edilebilir. Ancak netlikle kavisli, çok yoğun ve kalın veya çok ince kaşlardan olası olduğunda uzak durulmalıdır.

Dişiliğin ön tasarıya çıktığı 30’lu yaşlar

30’lu yaşlarına gelmiş her bayan bir hayli kaş formunu sınamıştır. Bu yaşa kadar hala kendinize yakışacak kaş formuna karar veremeyen şahıslar içinse en ehemmiyetli kriter, surat ile geçimli kaşlar olmasıdır. Surat ve göz biçiminiz uygunsa hafif kavisler bakışlarınıza aydınlık bir görünüm kazandıracaktır. Şayet daha önceki uygulamalardan yadigar incecik kaşlarınız varsa netlikle kalınlaştırmalı ve hafif hafif ortaya çıkan zamanın tesirlerini örtecek yukarıya konumlanmış kaşlar seçim edilmelidir. Dişiliğini ön tasarıya çıkarmak isteyen bayanlar için iddialı ama miktarlı kaşlar oldukça donakaltıcı neticeler sunabilir. Sansasyonel bakışlar için daha bariz kaş formu seçilebilir.

Bakışlara gençlik kazandırma zamanı: 40 ve üstü yaşlar

40 yaşına geldiğinizde zamanın tesirlerini cildinizde daha çok sezmeye başlarsınız. Özellikle de elastikiyetini kaybetmeye başlayan ciltte az da olsa sarkmalar alana gelebilir. Bu gidişattan en çok etkilenen tenin çok daha ince olduğu göz kapakları olur. Göz kapakları alt düştükçe bakışlardaki ifade cılızlar, birey bitkin görünür ve olduğundan daha büyük idrak edilir. Bu vaziyeti tersine çevirmek ve bakışlara yine gençlik kazandırmak için yukarıya doğru uzanan formlara yönelmek gerekmektedir. Kaşları çok inceltmekten sakınılmalı, burun köküne yakın kısmı olası olduğunca natürel vazgeçilmeli ve kaşın bitimi yukarıya doğru şekillendirilmelidir. Bu vaziyet düşük göz kapak görünümüne karşı ufak bir optik yanılsama yaratarak şahsın çok daha genç ve fresh görünmesini sağlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı