Diyet

Uykuya dalmanıza ve uyumanıza yardımcı olacak en iyi 6 çay

Uykuya dalmanıza ve uyumanıza yardımcı olacak en iyi 6 çay

Kim enerjik bir şekilde uyanmak istemez ki? Bunun için sağlıklı uykuya ihtiyacınız var. Ne yazık ki, yetişkinlerin üçte birinden fazlası sağlıklı bir uyku uyuyamıyor.

Önerilen 7-8 saatlik gece uykusunu düzenli olarak yakalamak; diyabet, kilo kontrolü, hipertansiyon, depresyon, kalp hastalığı ve inme riski gibi sağlık problemlerini azaltır. Bitkisel çaylar etkili bir uyku uyumanızda anahtar rol oynayabilir ve yüzlerce yıldır doğal uyku yardımcıları olarak kullanılmıştır. Kendinize bir uyku düzeni belirleyin ve yatmadan 20 ila 30 dakika önce bu uyku favorilerini yudumlamayı deneyin.

Papatya

Papatya, büyük faydaları olan bir bitkidir. Bu lezzetli çay, kaygıyı azaltmayı ve sizi uyutmayı sağlar. Genellikle hafif bir sakinleştirici olarak düşünülür. Sakinleştirici etki muhtemelen, papatyanın içeriğinde yüklü olan apigenin adı verilen harika bir antioksidan sayesindedir.

Yeşil çay

Camellia sinensis adlı bir bitkinin yapraklarından gelen yeşil çay; yağ kaybı, gelişmiş beyin fonksiyonu ve düşük kanser riski de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile bilinir. Ancak hikayede daha da fazlası var: Gün boyunca biraz yeşil çay yudumlamak, gece uykunuzu iyileştirebilir. Yeşil çay bir miktar kafein içerir, ancak bir çalışma, daha az miktarda kafein içeren yeşil çayın uykuyu iyileştirdiğini ve stresi azalttığını gösterdi.

Kediotu kökü

Araştırmacıların başlarını kaşıyor olmasına rağmen, bu bitki kullanışlı bir uyku yardımı gibi görünüyor. Bunun nedeni, GABA adı verilen bir nörotransmitter seviyelerini arttırması olabilir. Eğer etrafta yeterince GABA varsa, bu sizi uykulu yapabilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen kediotu, uykusuzluk için bir çare olarak etkili olabilir.

Manolya kabuğu

Manolya kabuğu, uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Bu çiçekli bitki, yatıştırıcı etkileri ile ünlüdür. Bu etki muhtemelen, bu bitkinin çiçeklerinde, gövdelerinde ve kabuğunda bulunan bir bileşik olan honokiol’e bağlıdır.

Çarkıfelek

Bu sakinleştirici çarkıfelek çayı Passiflora incarnata adı verilen bir bitkinin çiçeklerinden, yapraklarından ve gövdelerinden yapılır. Bir çalışma, sadece bir hafta boyunca çarkıfelek çayı içen katılımcıların, içmeyenlerden çok daha iyi uyku kalitesine sahip olduğunu buldu.

Nane

Doğal olarak kafein içermediğinden, nane çayı içme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çay fincanınızı nane çayı ile doldurmak için birçok neden var, ama gerçekten harika olan şey kas gevşetici olarak hareket edebilmesidir.

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı