Dekorasyon

Türkiye ev eşyasına 6 ayda 42 milyar lira harcadı

Türkiye ev eşyasına 6 ayda 42 milyar lira harcadı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun TÜİK ”Yerleşik ve Yerleşik Olmayan Hanehalklarının Yurtiçi Tüketimi” araştırması neticelerine göre; yurtiçinde yerleşik ve yerleşik olmayan hanehalklarının mobilya, konut aletleri ve konut bakım hizmetleri tüketimi 2011’in ilk yarısında 39 milyar 474 milyon 115 bin lira iken, 2012’nin ilk yarısında bu sayı yüzde 7,3 çoğalışla 42 milyar 348 milyon 375 bin liraya yükseldi.Yılın ilk 6 ayına denk gelen 182 günde mobilya, konut aletleri ve konut bakım hizmetlerine günlük vasati 232 milyon liradan fazla tüketildi.

Harcayıcı Hakları Derneği THD Başkanı Turhan Çakar, tüketmeler çoğaldıkça alışverişte karşılaşılan meselelerin de çoğaldığına dikkati sürükleyerek, harcayıcılara haklarını gözetmeleri mevzusunda ihtarlarda bulundu.

Çakar, bazı şirketlerin genelde harcayıcıların istekleri doğrultusunda değil de, çıkarları doğrultusunda davrandıklarına işaret ederek, ”Şirketler genelde harcayıcıların istediklerini değil de, işlerine geldikleri gibi davranıyorlar. Bazı şirketler, haklarını yeterince öğrenmeyen yurttaşları basitlikle yanıltıyor” dedi.

Yurttaşların ister mobilya ister konut eşyası olsun, aldıkları mahsullerin ayıplı mülk çıkması vaziyetinde mahsulün tamiri, fiyat iadesi yada mülkün metamorfozu gibi haklarının olduğunu vurgulayan Çakar, ”Mülk ayıplıysa işletme harcayıcının istediklerini yerine getirmek zorundadır. Harcayıcı ister fiyat iadesi ister mahsulün tamirini, dilerse de başkalaşımını isteyebilir. Şirketler tamir güzergahında ısrara gitseler de böyle bir lüzumluluk yok, harcayıcı istediği yolu seçmekte özgür” diye konuştu.

Çakar, ayıplı çıkan bir mülkün 20 günlük tamir süresi olduğunu ifade ederek, ”Tamir 20 gün içinde yapılmak zorundadır. Ama biz harcayıcının mahsulün tamirini istemesinden yana değil, değiştirilmesini istemesinden yanayız” dedi.

Satın alınan mahsullerin ayıplı olmaması dışında bahanesiz olarak geri iade edilemeyeceğini söyleyen Çakar, mahsulün ancak hatalı olması vaziyetinde bu hakkın kullanılabileceğini vurguladı. Çakar, elektronik etrafta, telefon gibi kanallarla başka bir deyişle mesafeli alışverişlerde harcayıcının, mahsulden ister ayıplı olsun ister olmasın 7 gün içerisinde cayma hakkı bulunduğunu kaydoldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı