Sağlık

Tedavi olunmazsa yaşlı görünmenize sebep olur

Tedavi olunmazsa yaşlı görünmenize sebep olur

Diş Doktoru Pertev Kökdemir uyarıyor: “Stresin neden olduğu günümüzün en ehemmiyetli hastalıklarından ‘Bruksizm’ rehabilitasyon edilmezse; dişlerde yıpranmalara bağlı olarak mine katmanı yok olur. Yıpranmalara bağlı hastanın surat yüksekliğinin eksilmesi, daha yaşlı görünmesi ile beraber çene eklemlerinde ciddi problemler ve estetik meseleler oluşur.”

Kimler daha çok diş sıkıyor

Diş sıkma öncelikle stresin neden olduğu bir gidişattır. Ancak ağızdaki mevcut yetersiz dişler ve yanlış yapılan takmalar da çene kapanışını negatif etkilediğinden diş sıkmaya neden olabilmektedir. Yoğun stres altında olan idareyiciler ve çalışanlar ile özellikle imtihan yarıyıllarında olan talebeler; öteki insanlara oranla daha çok diş sıkıyor.

Gece de gündüz de yaşanıyor

İş veya mektep stresi diş sıkmaya neden olur mu? Evet, günümüzde gerek mektep yaşamı ve imtihan stresi, gerekse iş yaşamının yaşattığı stres fazla olduğundan; diş sıkma sıklıkla görülen bir gidişattır. Diş sıkma, bireyin stresli olduğu zamanlarda daha çok gece görülen bir gidişat olsa da, gün içerisinde de görülebilmektedir.

Diş sıkmak dişlere nasıl hasar verir

Diş sıkmak; diş minelerinde ve mevcut porselen onarım ya da dolgularda yıpranmalara ve kırıklara neden olabilir. Aynı zamanda çene eklemi içerisindeki eklem akışkanının eksilmesine bağlı olarak eklem başında ve yuvasında yıpranmalara; ağız açmada güçlükler ve sızılara da neden olabilir.

Botoks ile rehabilitasyon edilebiliyor

Diş sıkma sualin rehabilitasyonu nasıldır? Diş sıkma, surat adalelerine yapılan botoks harekâtı ile eksiltilebilir. Ayrıca hastanın ağız miktarına göre hazırlanan özel saydam plaklar ile dişlere ve ekleme verilen hasar eksiltilebilir. İleri eklem problemlerinde eklem kapsülünün tıkanması gibi cerrahi müdahaleler mevzubahisi olabilir.

Diş sıkma neticeyi oluşan hasarlar rehabilitasyon edilir mi

Eskiyen dişlerin lüzumlu rehabilitasyonları yapıldıktan sonra porselen veneerler ile kaplanarak hem koruma altına alınır, hem de eksilen surat yüksekliği hastaya geri kazandırılır.

Çocuklarda da görülebilir

Diş sıkma çocuklarda da görülür mü? Özellikle karmaşık dişlenme yarıyılında başka bir deyişle çocukların ağızlarında hem süt, hem de daimi dişlerinin bulunduğu yarıyıl bütün bir oklüzyon olmadığından başka bir deyişle çocuklar dişlerini balanslı bir kapanışa getiremediğinden diş gıcırdatma görülebilmektedir.

Rehabilitasyon olunmazda yaşlı bir görünüm oluşur

Diş sıkan bir şahıs rehabilitasyon görmezse bu nelere yol açar? Dişlerinde yıpranmalara bağlı olarak mine katmanı yok olur. Bu gidişat çürümeye ve enfeksiyona sarih bir diş yapısına neden olurken, estetik anlamda da güzel olmayan bir görüntü oluşur. Yıpranmalara bağlı hastanın surat yüksekliğinin eksilmesi, daha yaşlı görünmesi ile beraber çene eklemlerinde ciddi problemler ve estetik meseleler oluşur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı