Diyet

Taylan Kümeli’den sağlıklı beslenme önerileri

Taylan Kümeli'den sağlıklı beslenme önerileri

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Taylan Kümeli özellikle yoğun çalışma temposu olanlar için sıhhatli beslenme öneilerinde bulundu. Güne kesinlikle kahvaltı ile başlanılması gerektiğini belirten Kümeli, “Sofranızda besin ve renk spektrumu oluşturun. Üç ana ve dört ara öğünü kesinlikle harcamaya çalışın. Egzersiz yapmayı müddet kaybı olarak değil, sıhhatli yaşamanın yolu olarak görmeye çalışın. Perhizinizde tam besin gruplarını bulundurun. Yanınızda taşıyabileceğiniz öğünler hazırlayın”söylemesinde bulundu.

İşte Taylan Kümeli’nin beslenme teklifleri…

1-Daha fazla sebze ve meyve yemek

Her öğünde en az bir ve daha fazla meyve veya sebze yemeye itina gösterin.Mutfakta görebileceğiniz yerlere doğranmış ham sebzeler ve meyveler koyun. Humus, yer fıstığı ezmesi ve yoğurt gibi sıhhatli dip sosları elinizin altında tutun. Salata, pizza, sandviç, çorba ve omletlerinize ekstra sebze ilave edin. Balkabağı gibi, haşlanarak püre haline getirilebilen sebzeleri çorbaları koyulaştırmak ve besleyicilik kazandırmak için kullanabilirsiniz.

2- Daha az fast-food yemek

Fast food hücumlarını önlemeye çalışın. Konuttan işe gidene veya gelene kadar sizi oyalayabilecek kuruyemiş ve meyveleri yanınızdan ayırmayın. Şayet karşı koyamıyorsanız, ızgara tavuk gibi düşük kalorili alternatiflerden faydalanın. Yanında kızarmış patates yerine meyve veya salata gibi sebze alternatiflerini isteyin. Siparişinizi minik veya orta boy verin, meşrubat olarak da ayran veya su seçim edin.

3-Daha sıhhatli ara öğünler yemek

Günde bir veya daha fazla sıhhatli atıştırmalık harcayın. Bir atıştırmalık olarak kurabiye veya cips seçmek yerine, minik bir kâse kuruyemiş çeşitleri veya yağsız yoğurda bir şans tanıyın. Mevsim meyvelerinden faydalanın. Mandalina gibi narenciye özellikle iyidir zira kabuğunu cetmek ve yemek müddet alır. Az yağlı peynir ve bütün hububatlı kraker yiyebilirsiniz.

4- Daha az dışarıda yemek

Her gününüzü tasarlayın, böylece tek alternatifiniz dışarıda yemek olmaz. Yemeklerinizi akşamdan tasarlayıp hazırlayın, böylece akşam konuta geldiğinizde yemek süresinde sizi bekleyen bir yemeğiniz olur. Gereksiniminizden aşırısını pişirip yarısını derin dondurucuya koyun. Böylece dışarı çıktığınızda yanınıza alabileceğiniz donmuş gıdalarınız olur.

5- Delice yemek yemekten sakınmak

Şayet gerçekten açsanız yemek yiyin. Şayet doymuş seziyorsanız, tabağınızda yemek kalmış olsa dahi sofradan kalkın, tamamlamaya çalışmayın. Yemek yerken televizyon veya bilgisayar karşısında oturmayın. Çoklu vazifeler fazla yemeye yol açar. Yediklerinize dikkat edin.

6- İş yerinde daha az atıştırmalık yemek

Sıhhatsız atıştırmalıkları büronuzdan içeri sokmayın ya da en azından dolaysız olarak görebileceğiniz yerlerde bulundurmayın. Elinizin altında erişebileceğiniz bir gıda olmazsa daha az yemiş olursunuz.

7-Lokantalarda usluca tercihler yapmak

Tıpkı konutta yediğiniz gibi tasarılama yapmak, lokantalarda usluca tercihler yapmanızı sağlar. Çocuk menüsü veya daha minik porsiyonlar sunan bir lokanta bulun. Kendinizi çok fazla gıda kadar aç vazgeçmeyin. Yemek evvelinde sıhhatli bir atıştırmalık harcayın veya bir çorba ya da salata ile başlayın.

8- Daha az şeker harcamak

Gün içinde içtiğiniz şekerli meşrubatların birinden bırakın. Bir kutu şekerli meşrubattan bırakmak, 30 gram başka bir deyişle 8 çay kaşığı şekeri bedene sokmamak anlamına kazanç. Asitli ve şekerli meşrubatları perhiz olanlarıyla, su ve şekersiz çaylarla değiştirin. Şekerden uzaklaşmanın değişik yolları: taze meyve, suda beklemiş konserve meyve veya meyve suyu gibi alternatifler, şurupta bekleyen konserve meyvelerden daha az şeker kapsar. Ve şekersiz bütün hububat gevrekleri seçmeyi unutmayın.

9- Her gün kahvaltı etmek

Şayet sabahları kahvaltı yapmak için müddet bulamıyorsanız, yemek için gıdanızı yanınızda götürün. Taşınabilir kahvaltı öğeleri olan granola, kahvaltılık hububat barlar, kolide yoğurtlar, süratli yulaf ezmesi kolileri veya doğranmış taze meyveler gibi gıdalar işinize yarayabilir. Muffin, açma, poğaça gibi unlu mamuller genelde tek porsiyondan aşırısıyla büyüktür, porsiyon boylarını göz önünde bulundurun. Tipik kahvaltı yiyeceklerini beğenmiyorsanız dahi, sabahları bedeninize yakıt sağlayabilecek bir şeyler yemeniz gerekmektedir.

10- Doğru beslenmek için tasarı yapmak

Zamanınızın dışına çıktınız diye sıhhatli besinlerden bırakmayın. Şayet geç saatlere kadar çalışıp yetiştirmeniz gereken işler varsa, bu günler için beslenmenizi bozmayacak sıhhatli tasarıları evvelden oluşturun. Bütün hububatlı gevrek veya meyve gibi besleyici atıştırmalıkları yanınızdan ayırmayın.

11- Parti ve davetlerde sıhhatli beslenmek

Konuttan çıkmadan evvel sıhhatli atıştırmalar yapmak, gittiğiniz yerde fazla yemenizi maniler. Şayet sarih büfe varsa, minik bir tabak seçip en az yarım meyve ve sebze ile doldurun. Tatlılar ve yüksek kalorili besinleri sadece tadına bakmak için bir iki çatal almakla hudutlandırın. Yemeğinizi yedikten sonra, besinlerin olduğu bölgeden uzaklaşın. İçki ve ya asitli meşrubatlar harcıyorsanız, fazlaya kaçmamaya itina gösterin.

12- Yediklerinizin listesini yakalamak

Yediklerinize dikkat etmek ve onları yerken ne sezdiğinizi kavramak için bir gıda günlüğü tutun. Yeme alışkanlıklarınız sizi donakaltabilir. Yediklerinizi yazabilir veya uslu telefonunuza böyle bir uygulama indirebilirsiniz. Her dakika yazamıyor olabilirsiniz fakat en azından haftada bir iki kere yazmak, neler yediğiniz ve nasıl yediğiniz hakkında fikir edinmenizi sağlar.

13- Hayır demeyi bilmek

Sıhhatlı beslenme mevzubahisi olduğunda eforlu olmalısınız. Garson size salata sosunu ayrı alamayacağınızı söyleyebilir. İş dostunuz konutta yaptığı kurabiyeleri sınamanız için size baskı yapabilir. Unutmayın ki her bir ısırık bedene kalori olarak ilave ediliyor, bu sebeple tekerrür tekerrür pes etmekten bırakmalısınız. Hayır deme sebebinizi dostunuza söyleyin veya nazikçe yalanlayın. İnsanlara bir söyleme borçlu değilsiniz fakat kendinize sıhhat borçlusunuz.

14-Gereksiniminiz olandan fazla yememek

Minik düşünün. Yemeğinizi tabağa koymak için servis kaşığı yerine yemek kaşığı kullanın. Tabağınıza koyduğunuz besini gerçekten yemek isteyip istemediğinizi düşünün. Beyine doyduğunuzu iletmesi için yavaş yavaş yiyerek bedeninize zaman tanıyın.

15- Sıhhatlı beslenmenize dayanak olacak birilerini bulmak

Çevrenizde dostlarınız ve aileniz varsa her zaman eforlu olmanız daha basit olur. Bir aile aboneniz veya dostunuzdan, sizinle birlikte sıhhatli beslenmesini öneri edin. Birbirinizden mesul olun. Kendinize sıhhatli öğünler hazırlarken, ailenizin istediği besinleri yemesine izin vermeyin. Herkes sıhhatli beslenmelidir. O zaman bir şahıs sıhhatli beslenmekten bırakacak olduğunda, tam ekip o şahsı desteklemek için yanında olur.

16-Galibiyetli olmayı istemek

Özel ve minik bir sıhhatli beslenme amacı tasarladığınızda, onunla yüzleşirken kendinizi mükâfatlandırın. Aynı anda bir hayli farklılık yaparak kendinizi mahcup etmeyin. Kendinizi mükâfatlandırırken sıhhatli beslenme alışkanlıklarınızın dışına çıkacak besinlerden uzak durmaya çalışın. Muvaffak Olduğunuz niyetleri kutlamak için başka yollar deneyin, mesela gurme nebat çayları veya bir masaj gibi…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı