Diyet

Soğuk algınlığına doğal tedavi: Ekinezya

Soğuk algınlığına doğal tedavi: Ekinezya

Ekinezya Echinacea, papatyagiller Asteraceae ailesine ait çiçekli bir nebattır. Ekinezyanın yaprakları ve kökleri uzun vakittir ananesel ve bitirici tıpta irini eksiltmek ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için kullanılmıştır. Tıkanıklık, aksırma ve sinüzit gibi soğuk algınlığı ve grip bulgularını eksiltmek için kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı rehabilitasyonunda ekinezya kullanılmasının tesirine ve güvenirliliğine gelin beraber bakalım…

Nasıl kullanılır

Ekinezya eforlu rehabilitasyon edici özelliklere sahip bir nebattır. Bazı araştırmalar soğuk algınlığını rehabilitasyon edebileceğini ve önleyebileceğini gösterse de, kesin bir netice için daha fazla araştırmaya ihityaç vardır. Ancak ekinezyayı sınayıp, bereketli bulursanız natürel rehabilitasyon rutininize şahane bir katkı olabilir.

Ekinezyayı bir hayli yerden satın alabilirsiniz. Ekinezya özü için fotoğrafı olarak önerilen hiçbir dozaj yoktur. Genel olarak araştırmalar, 4 ay süresince günlük 450–4,000 mg dozlarının tesirlerini değerlendirmiştir. Bir Hayli gıda desteği ve multivitamin kapsüller, ekinezya kökü kapsar ve genellikle C vitamini gibi öteki bileşenlerle birleştirilir. 1 kadeh başına 1.000 mg kadar kök kapsayan ekinezya çayı da mevcuttur.

Hangisini seçtiğinize bakılmaksızın, düşük bir dozla başlamak ve bedeninizin vereceği tepkiyi değerlendirmek en iyisidir. Rastgele bir negatif yan tesir fark ederseniz, kullanmayı vazgeçin ve sıhhat uzmanınıza müracaat etin. Bir dayanak satın alırken, bağımsız bir üçüncü tarafça test edilmiş mahsulleri arayın.

Muhtemel yan tesirler

Ekinezya, belirtildiği gibi kullanıldığında genellikle tehlikesiz kabul edilir. Ancak mide sızısı, bulantı, tende döküntü, solunum güçlüğü ve ciltte şişmeler de dahil olmak üzere muhtelif yan tesirler gösterebilir.

Araştırmalar ekinezya nebatının hamile ve emziren anneler tarafından güvenle kullanılabileceğini göstermektedir, ancak sıhhat uzmanına danışmadan kullanılmamalıdır. Ekinezya, çocuklarda tende döküntü tehlikesinde çoğalışa neden olabilir, bu surattan 12 yaşın altındaki çocuklarda sık kullanılması önerilmemektedir. Ayrıca, altta uyuyan rastgele bir sıhhat vaziyetiniz varsa veya rastgele bir ilaç kullanıyorsanız, ekinezyayı kullanmadan evvel sıhhat uzmanınıza danışmanız en iyisidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı