Güzellik

Sivilceleriniz için ballı maske tarifleri

Sivilceleriniz için ballı maske tarifleri

Balın cilde yararları arasında ilk sıralarda cildi ıslatması ve yumuşatması, natürel bir antioksidan olarak buruşukluklara, güneşin hasarlı ışınlarına karşı gözetmesi ve cilt yüzeyinde oluşan yaraların daha süratli iyileşmesi gelmektedir.

Peeling maskesi

Bal cildi besler, pakler ve ıslatır. Ayrıca siyah noktalardan kurtulmaya da dayanakçı olur. 2- 3 çorba kaşığı bal, yüzdeki siyah noktaların üzerine dağılır. Şayet cilt çok kirliyse, bala azıcık susam yağı katılmalıdır. Karışım, yüzde 15 dakika veya daha fazla yakalandıktan sonra, surat ılık suya daldırılmış bir pamuk takviyesiyle yumuşak hareketlerle arınılır. Arınıldıktan sonra gözenekleri sıkıştıran bir losyon sürülür. Bal, yulaf unuyla da karıştırılıp kullanılabilir.

Ballı tarçınlı maske

3 yemek kaşığı süzme bal
3 yemek kaşığı tarçın

Yukarıyadaki malzemeleri karışım haline getirip yatmadan takribî 20 dakika evvelinden suratımıza sürüyoruz. Bal ve tarçın maskesi hemen kuruyacak ve gece süresince yüzde ve cildin öbür bölgelerinde sivilcelere neden olan zehirli maddeleri ve bakterileri ciltten atacaktır.

Aspirinli maske

Aspirinin içinde cilde iyi gelen salisilik asit bulunmaktadır. Limon suyu ise antibakteriyel bir özelliğe sahip, yeniden iltihaplı sivilceler için iyileştirici özelliğe sahip ve cilt tonunu dengeleyen sitrik asittir. Bal yatıştırıcı bir özelliğe sahip olup, kabartma tozu maskeyi arınmak için kullanılır. 3-6 adet kadar aspirin, 1 limon, karbonat, aspirini ezebilmeniz için yuvarlayabileceğiniz bir kadeh, sığ bir çanak, sıcak bal ve suratı ıslatmak için krem veya natürel badem, zeytin yada hindistancevizi yağı.

Kullanacağınız ölçüye göre 3-6 arası aspirini kadeh dayanağı ile ezin. Sonra aspirini çanağın içerisine koyun. Her 3 aspirin için bir yemek kaşığı taze limon suyunu aspirinin olduğu kaba boşaltıp, aspirinin yoğun bir kıvama gelmesini bekleyin. Şayet kuru bir cilde sahipseniz, karışıma bir yemek kaşığı ya da daha fazla sıcak bal, ıslatıcı veya birkaç damla natürel bir yağbadem, zeytin, hindistan cevizi ilave edin. İyice karıştırın. Bütün tersi yağlı bir cilde sahipseniz bu kısmı sıçrayıp yerine birkaç damla daha limon suyuna ilave edebilirsiniz. Maskeyi tüm suratınıza ya da sivilce bölgesine uygulayıp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra karbonata daldırılmış sıcak ve ıslak bir bez dayanağı ile suratınızı arının.

Kil maskesi

1,5 tatlı kaşığı kil
1 tatlı kaşıı badem yağı
1 tatlı kaşığı bal

Malzemelerin hepsini karıştırarak cildinize sürün. 40 dakika beklettikten sonra yıkayın. Suratınızı yıkadıktan sonra cildinizi bir de soğuk su ile yıkayın. Bir ıslatıcı sürerek operasyona son verebilirsiniz.Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Esmer şekerli maske

Salisilik asit natürel olarak çilekte bulunduğu gibi bal ve limon da cilt için çok bereketlidir. Esmer şeker ise şahane bir arınıcıdır. Bu karışımı 12 saat buzdolabında gizleyin. Soğukken kullanmanız cilt için daha verimli olacaktır.

Malzemeler

6 adet taze çilek
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı esmer şeker
1 yemek kaşığı taze limon suyu

Hazırlanışı

Çilekleri köklerinden ayırıp minik parçalara kestikten sonra çatal ya da kadeh dayanağı ile onları ezin ve bir kâsenin içine yerleştirin. Limon suyu, esmer şeker ve balı ilave ederek iyice birbirlerine karışana dek karıştırın. Elde ettiğiniz netice meblağlı değilse istediğiniz malzemelerden aşırıdan katabilirsiniz. Tüm suratınıza uyguladıktan 10 dakika sonra sıcak ve ıslak bir bez ile suratınızı arının.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı