Diyet

Sindirim sisteminize probiyotik takviyeler

Sindirim sisteminize probiyotik takviyeler

Sindirim sistemi, milyarlarca bakteriden oluşan bedenin en karışık parçalarından biridir. Bu bakteriler, bağırsaklarınızın banal işlevini gözetmeye destekçi olur. Sindirim sisteminizde ters giden bir şey olduğunda bağırsak floranızdaki “iyi” bakteriler bozulur. Bu hafif kabarıklıktan ishale kadar her şeyi tetikleyebilir.

Probiyotikler, besin ya da gıda dayanakları yoluyla alınabilen canlı bir bakterilerdir. Elbette, satın almadan ve probiyotik desteği almadan evvel öğrenmeniz gereken bazı şeyler var. Daha fazla bilgi edinmek ve sindirim problemlerinizi nasıl basitleştireceğinizi bilmek için okumaya devam edin.

Probiyotik nedir

Son birkaç sene içinde “probiyotikler” teriminin popülaritesi oldukça arkasıydı. Sıhhat dünyasında son delilik gibi görünmekle beraber, kesin bir tasviri vardır. Probiyotikler, yeterli ölçüde alındığında sıhhat bereketine sahip olan canlı mikroorganizmalar olarak belirlenir.

Doğal probiyotik kaynakları

Probiyotikler besin ve meşrubatlarda doğal olarak bulunabilir. Probiyotik bakımından zenginbesinlerden kimileri şunlardır:

– Yoğurt

– Kefir

– Lâhana turşusu

– Ekşi mayalı ekmek

– Miso

Probiyotik dayanakları

Gıdalarda doğal olarak bulunduğu gibi probiyotikler, ek olarak da alınabilir. Bunlar genellikle akışkan, tablet veya toz formunda satılmaktadır. Vitaminlere eş biçimde, probiyotik dayanakları sıhhatli bir perhiz tasarısına ilave edilebilirler. Ancak probiyotik yardımların ek yiyecek olarak satıldığını ve bu sebeple ilaç gibi sorgulanmadığını öğrenmek ehemmiyetlidir.

Probiyotik desteği almalı mıyım

Bu sualin yanıtı sıhhat ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Genel olarak sıhhatli olan insanların bağırsak sıhhatini iyileştirmek için ek almaları gerekmez. Natürel ki bazı şeyler sindirim sistemini bozabilir. Bu, stres, makûs beslenme ve antibiyotikler gibi bazı ilaçlar sebebiyle olabilir.. Aralıksız sindirim problemleriniz varsa perhizinize probiyotik desteği ilave etmek mevzusunda bir uzmandan takviye alabilirsiniz.

Probiyotik desteğinin lüzum haline geldiği gidişatları şöyle sıralayabiliriz:

– Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsak rahatsızlıkları

– Son zamanlarda antibiyotik kullanımı

– Son zamanlarda bağırsak enfeksiyonu geçirilmesi

– İrritabl bağırsak belirtiyi

Probiyotiklerin en yaygın yan tesirleri gaz, kabarıklık ve sindirim kumpassızlıklarıdır.

Destek almadan evvel öğrenmeniz gerekenler

Probiyotik kullanmaya başlamadan evvel öğrenmeniz gereken bazı şeyler vardır:

Yönergeleri okuyun: Her probiyotik mahsulünün kendi yönergeleri vardır. Bu direktifler, probiyotik yemekten evvel mi yoksa yemek sırasında mı alınması gerektiği mevzusunda size bilgi verir. Ne sıklıkla alacağınızı ve herhangi bir güvenlik ihtarını da bu yönergeleri okuyarak bilebilirsiniz..

Son kullanma tarihine bakın: Çoğu gıda gibi bu destekler de kısa bir raf ömrüne sahiptir. Daha fazla sindirim problemi sürüklememek için son kullanma tarihini hakimiyet edin.

Uygun biçimde gizleyin: Probiyotikler canlı bakteriler olduğundan, buzdolabına lüzumları olabilir. Daha fazla bilgi için yaftayı okuyun.

Lüzumunuzu öğrenil: Probiyotik desteği seçmek rastgele bir karar olmamalıdır. Sindirim sistemi lüzumlarınız için hangisinin en iyisi olduğunu tanımlamalısınız.

Araştırmalar ne diyor

Probiyotikler tek başlarına bir rehabilitasyon biçimi olmadığı için aktifliği bir hayli şeye bağlıdır. Bu aktiflik gıda veya destekteki bakteri tipine, sahip olduğunuz sindirim sistemi şartlarına ve bakterilerin bağırsak sisteminde ne kadar iyi yaşayabildiğine bağlı değişebilir. Şu anda herhangi bir gidişatın rehabilitasyonu probiyotikler, ilaç olarak kullanılmasa da ek gıda olarak alınabilir. Sindirim meseleleri yaşıyorsanız, bir probiyotik desteği gevşemenizi sağlayabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı