Sağlık

Sıcak havalarda beyin kanaması riskine dikkat

Sıcak havalarda beyin kanaması riskine dikkat

Havaların iyice çoğalış gösterdiği bu günlerde tansiyon hastaların beyin kanaması geçirme tehlikeyi yüksek. Uzmanlar, yaz mevsiminde beyin sıhhati için özellikle tansiyon hastalarının sıcaklara dikkat etmesini nasihat ediyor.

Sıcak havalarda beyin kanaması tehlikeyi ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Beyin, Asap Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat İmer, fazla sıcak havaların en çok yüksek tansiyona sahip hastaları etkilediğini söyledi.

Tansiyon hastaları dikkat

Tansiyonun ani ve teftişsiz yükselmesinin beyin kanamasına neden olabildiğini anımsatan Prof. Dr. İmer, doğumsal damar farklılığı, pıhtılaşmayı yasaklayıcı ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda içki kullanımının da mevzubahisi karmaşıklığa yol açtığını belirtti.

Beyin kanamasında ciddi baş sızısı, bulantı, kusma, şuur kaybı gibi bulguların ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. İmer, “Kanamanın olduğu beyin bölgesine bağlı olmak üzere felç ve birtakım bulgular büyüyebilir. Şeker hastalığı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği olan bireylerde bu tablonun ortaya çıkması gidişatında, beyin kanaması olasılığı düşünülerek hasta hemen sağlık kurumuna götürülmeli” diye konuştu.

Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması tehlikesini artırdığını belirten Prof. Dr. İmer, şu önerilerde bulundu;

– Güneşin dolaysız tesirlerinden korunmak için şapka ya da bandana ile gezilmeli.

– Sabah 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında güneş altında kalmamalı.

– Aç kalmamaya dikkat edip sıhhatli ve kumpaslı beslenmeye itina gösterilmeli.

– Gün içerisinde çoğalan su lüzumunu giderilmeli. İlaçlarını kumpaslı olarak alınmalı. Tansiyon hakimiyetleri daha sık yaptırılmalı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı