Sağlık

Şah Damarı daralması belirtileri nelerdir

Şah Damarı daralması belirtileri nelerdir

Şah damarı daralması bulguları görüldüğünde bir an evvel rehabilitasyona başlanmalı ve temkin alınmalıdır. Zira bu rahatsızlık müddet kaybetmeden müdahale edilmesi gereken bir gidişattır. Ancak bu daralma çoğu zaman oldukça yavaş ilerlemektedir. Hatta daralma bazı gidişatlarda tehlike oluşturacak vaziyete gelene kadar bulgu vermeyebilir. Temkin alınmadığı ve rehabilitasyonda geç kalındığı gidişatlarda felç ve vefata giden gidişatlar alana gelebilir. Şahdamarı daralmasının pek çok bulgusu olabilir.

Bu bulguları şöyle sıralayabiliriz:

– Suratın tamamında ya da bir kısmında anlaşma,

– Hastanın el ve kollarına anlaşma,

– Konuşmada zorlanma,

– Suratın tek bir tarafında sarkma,

– Şiddetli baş dönmesi,

– Gözlerden birinde oluşan âmâlık,

– Şiddetli baş sızısı

Yukarıyada bahsedilen bulgulardan birkaçını yaşıyorsanız hiç müddet kaybetmeden bir hekime müracaat etmelisiniz.

Şah damarı daralması rehabilitasyonu

Şah damarının tıkanması vaziyetinde beyin yeterli oksijen ve kan alamaz. Bu daralma yüzde elliyi geçtiğinde tehlike oluşmaya başlar ve yüzde seksene eriştiğinde felç tehlikeyi mevzubahisi olabilir. Kanın pıhtı atması vaziyetinde ise bu tehlike vefata kadar süratle çoğalmaktadır.

– Şah damarı daralması öncelikli olarak ilaç rehabilitasyonu ile başlar. Bunun için kanı sulandırıcı ve inceltici ilaçların yanında hastanın beslenmesi de kumpasa sokulmalıdır. İlaç ile rehabilitasyon edilemeyen tıkanıklıklar, cerrahi müdahale gerektirebilir. Operasyon ile damar içerisinde daralmaya neden olan tabaka arınılır. Endarterektomi olarak adlandırılan operasyon neticesinde felç ve vefat tehlikeyi ortadan kaldırılmaktadır.

– Operasyon evvelinde hastanın daralan şah damarının anjiyografisi ve doopler ultrasyanografisi alınır. Darlığın oranı ve alanı kesin olarak tespit edildikten sonra operasyona karar verilir. Operasyon sırasında hastaya yerel anestezi ya da genel anestezi uygulanır. Daralma olan bölge antiseptik madde takviyeyi ile arınılır ve mikroplara karşı arınılır. Yeniden daralmanın bulunduğu bölgenin üstüne takribî on iki santim etrafında kesik atılır ve cerrahi müdahaleye başlanır. Bu sırada hastaya beyninin oksijen ve kansız kalmaması ismine “şant” denilen geçici damar takılır. Darlığa neden olan etmen arınıldıktan sonra damardaki kan akımı hakimiyet edilir ve hastaya diren takılarak müdahale edilen bölge kapatılır.

– Tüm bunların yanında şah damarı daralması operasyonu sonrasında hasta içki ve sigaradan uzak durmalı ve zorlayıcı hareketler yapmamaya itina göstermelidir.

Doc. Dr. Halit Yerebakan

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı