Güzellik

Sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken 5 şey

Sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken 5 şey

Aynaya bakıp cildinizin istediğiniz gibi görünmediğini mi düşünüyorsunuz? Cildinizin sıhhatli görünmesi için uğraşıyor ama bir cinsli netice alamıyor musunuz?

Herbalife Evrensel Dış Beslenme Ürün Eğitmeni Jacquie Carter, hoş bir cilde kavuşmanın önündeki meseleleri ve basit çözümlerini anlattı.

İşte sıhhatli bir cilt için yapmanız gereken 5 şey…

Abur cuburdan uzak durun

Hepimizin bildiği üzere, sıhhatli görünen bir cilde giden yol sıhhatli beslenmeyle başlar. Fazla abur cubur yerseniz, cildiniz istediğiniz gibi görünmeyecektir. Sıhhatli ve gıda bedeli yüksek besinler harcadığınızda, cildiniz daha sıhhatli ve genç görünür. Şayet cildinizden hoşnut değilseniz, beslenme stilinizi iyice gözden geçirmelisiniz. Daha fazla taze meyve, sebze harcamaya çalışın ve kızartılmış, işlenmiş yiyeceklerden ya da şekerli atıştırmalıklardan uzak durun. Çok fazla yağlı ya da şekerli besinler bedeninize ve cildinize iyi gelmeyecektir. Sıhhatli ve daha genç görünen bir cilde kavuşmak için, ne yediğinize dikkat edin.

Cildinizi arındığınızdan emin olun

Cildinizi sabah akşam arındığınızı sanırken hakikatinde gereken pakliği yapmamış olabilirsiniz. Cilt pakliğinizi çabuğa getiriyor ve cildinize sürdüğünüz mahsulü yalnızca köpürtüp duruluyorsanız cildinizde makyajınızdan sonra kalan enkazları bütün anlamıyla arınmamış olursunuz. Cildinizi arındığınızdan emin olmak için beyaz bir havluyla kurulayıp hakimiyet edebilirsiniz. Havlunun üzerinde fondöten, dudak boyası veya maskara izleri görürseniz, bu cildinizi yeterince iyi arınmadığınız anlamına kazanç. Suya dayanıklı makyaj mahsulleri kullanıyorsanız uyumadan evvel tam makyajı arınabilmek için, makyaj arınıcılardan faydalanmanız gerekecektir. Bazı makyaj mahsulleri gün boyu ciltte kalacak biçimde yönteme edilmiştir ve yıkayarak çıkarılmaları güçtür. Bu sebeple, arınma sırasında dikkatli olun ve çabuğa getirmemeye mücadele edin. Uzun vadede cildiniz bunun için size minnettar kalacaktır.

Meseleli bölgelere savaş açın

Herkes arada bir cilt meseleyi yaşar ama gerçek ehemmiyetli olan, cildimizin genel yapısında fark yaratmak için ne yaptığımızdır. Suratın tamamı yerine sadece meseleli alanı rehabilitasyon etmek gerekir. Cilt meselelerini rehabilitasyon etmek için geliştirilen mahsuller azıcık sert olabilir ve cildi kurutabilir. Bu sebeple, rehabilitasyonu sadece zorunlu alana uygulamanız ehemmiyetlidir. Sivilce karşıtı bir mahsulü suratınızın tamamına uygulamaya başlarsanız, cildin natürel balansının bozulmasına yol açabilirsiniz. Bunun neticesinde cildinizin yağ imali çoğalabilir ve bu da gözeneklerin tıkanmasına ve daha fazla cilt meseleyi yaşamanıza neden olabilir. Bu surattan, cildinizin hoş görünmesini sağlamak istiyorsanız, mevzubahisi mahsulleri sadece meseleli alanlara uygulayın.

Haftada bir gün peeling yapın

Cilt hücrelerinin dış katmanı aralıksız olarak dökülür. Fakat bazen alttaki hoş ve sıhhatli cilt hücrelerini ortaya çıkarmak için, yüzeydeki ölü hücreleri arınmak üzere bir peeling mahsulü kullanmamız gerekebilir. Bu biçimde, cildimiz yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Fakat fazla peeling, cildinizin genç görünmesi için zorunlu olan gözetici nem bariyerinin hasar görmesine neden olabilir. Öte yandan, yeterince peeling yapmayıp ölü cilt hücrelerinin birikmesine izin verirseniz, büyük olasılıkla cildiniz mat ve cansız görünmeye başlar. Ayrıca cildinizde böyle bir bariyer oluştuğunda cilt bakım mahsulleriniz de iyi netice vermeyebilir. Cilt tipine bağlı olarak haftada 1 ila 3 kere kesinlikle peeling yapılmalıdır. Bunu haftalık bir ritüel haline getirdiğinizde, cildinizdeki farkın gözle görülür hale geleceğinden emin olabilirsiniz.

Ürünleri doğru sırayla uygulayın

Cilt bakımının belli düzeyleri vardır ve ideal neticelere erişmek için bu safhalara uymanız gerekir. Yönergeleri bütün olarak uygulamak ve mahsulleri belirtilen sıralamayla kullanmak ehemmiyetlidir. İlk düzey olan cilt pakliğinin sonunda tonik, serumlar ve ıslatıcılarla devam faktörüz gerekir. Bu sıralamanın dışına çıktığınızda, mahsuller negatif tesirlere yol açabilir veya hiç tesir göstermeyebilir. Misalin, serumlar ıslatıcılara mukayeseyle cilde daha derinlemesine nüfuz eder. Bu surattan da, evvel serumu kullanmak gerekir. Şayet serumu ıslatıcının üzerine sürerseniz, cilde bütün olarak nüfuz edemez ve istenen neticeyi veremeyebilir.

Aynaya bakıp gördüklerinizden hoşnut kalmadığınızda, bu beş basit ama ehemmiyetli adımı anımsayın. Sınayarak farkı kendinizde gözlemleyebilirsiniz. İstediğiniz neticeler için cildinize iyi bakmanız gerekir. Unutmayın, en hoş cilt her zaman en sıhhatli olandır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı