Estetik

Saç klonlama hakkında merak edilenler

Saç klonlama hakkında merak edilenler

Saç kopyalama, erkeklerin en daha önceki meseleleri arasında yer alan kelliğe deva olur mu? Saç Ekim Uzmanı Dr. Emrah Çinik’e göre kopyalama, saç ekiminde devrim kalitesinde ama yüksek maliyeti sebebi ile çok da yaygınlaşması beklenmiyor.

İHA’nın haberine göre, saç kopyalamayı, tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniği olarak söyleyen Dr. Emrah Çinik, “Donör alanı noksan olan bireylerde ciddi bir çözüm gibi değerlendirilebilir. Kopyalama kuşkusuz tıbbi büyümenin son noktası olacaktır ve son senelerde yapılan ciddi araştırmalar sayesinde bu anlamda ehemmiyetli mesafeler kaydolunmuştur” biçiminde konuştu.

Saç kopyalama ile alakalı muhtelif çalışmalar devam ederken kıl kökü arttırma emelli kopyalama mevzusunda da İngiltere ve Amerika’da araştırmaların sürdüğünü söyleyen Dr. Çinik, “Saç sarihliği ve kellik için ideal bir çözüm kalitesinde olsa da bunun için azıcık daha zaman var diyebiliriz. Saç ekiminde günümüzde uygulanan genel usul, enseden ya da gerektiğinde bedenden alınan kıl köklerinin kelleşmiş alana ekimi olmaktadır. Burada enseden alınan kıl kökü kadar seyrelme olduğu için, zaman içerisinde çok fazla alındığında ensedeki kökler de eksilecektir. Bu da ensedeki kıl köklerinin ebedî olmadığı anlamına geliyor. Bu anlamda kopyalama saç ekimi için bir devrim kalitesinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Maliyeti yüksek bir uygulama

Kopyalanacak kıl kökünün enseden alınıp özel koşullarda kopyalamanın yapılacağı laboratuvar etrafına sevk edilerek burada arttırılacağını dile getiren Dr. Çinik, şunları aktardı:

“Yeniden aynı biçimde ekim yapılacak yere eriştirilecektir. Ardından bu köklerin rutin saç ekiminde olduğu gibi istenilen alana ekimi yapılacaktır. Kopyalama ile köklerin nakli ve arttırma operasyonu yapılacak, saç ekimi yeniden gerektiği gibi yapılacaktır. Bu teknoloji büyük yatırım, özel personeller ve dolayısı ile yüksek işletim maliyeti gerektirmektedir. Bu vaziyette saç ekimi basmakalıpta olduğundan daha yüksek maliyetlere çıkacaktır. Öbür yandan kopyalanacak kıl kökü ile arttırılmış kıl köklerinin nakledilmesi, yeniden elde edilen köklerin ekimi bu operasyonun maliyetini çoğaldıracak etmenlerdir elbette. Bu açıdan bakılacak olursa böylesine pahalı bir operasyonun yaygınlaşamayacağı için bazı ülkeler için muhtemel olacağı da düşünülebilir. Genel olarak tüm bu etkenlere bakılırsa saç kökü kopyalamanın önümüzdeki on senede rutin kullanıma girmesi pek de muhtemel değildir. Hakikatinde bundan sonraki senelerde de çok yakın görünmüyor diyebiliriz. Fakat kopyalama dışında zati saç ekimi yeniden en iyi ve en son teknoloji ile uygulanmaktadır.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı