Moda

Online moda sergileri

Dünya çapında bir çok müzeyi online dolaşabiliyorken; moda sergilerine de online erişebilmek olası. Üstelik uçak bileti dahi almanız gerekmiyor. İşte, online dolaşabileceğiniz moda sergileri…

SCAD FASH Museum of Fashion and Film

Savannah Sanat ve Tasarım Koleji’nin moda müzesi; tarih süresince modayı bir irtibat taşıtı olarak ele alıyor. Ufak Sİyah Giysi sergilerini ya da Pierre Cardin ve Oscar de la Renta tarihini görebilirsiniz.

The Museum at FIT

New York’taki The Fashion Institute of Technology, moda sergileri arasında saklı bir mücevher gibi. Dönen sergiler moda tarihini ve belli usullerin veya parçaların seneler içinde nasıl büyüdüğünü sergiliyor. Mesela denim kumaşın tarihini bilmeye ne dersiniz? Şu anki çevrimiçi sergilerinden biri olduğunu anımsatalım.

The Victoria and Albert Museum

Londra’da bulunan V&A müzesi yalnızca sanat ve tasarım üzerine hoş sergiler sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda yalnızca modayla adanmış etkileyici sunumlara da konut sahipliği yapıyor. Balenciaga ve Schiaparelli sergilerin yanında moda ve politikaya dair pek çok sunum da görebilirsiniz.

The Metropolitan Museum of Arkası

MET’i ve her sene konut sahipliği yaptığı dünyaca namlı moda galasını bildiğinizden eminiz. Bu senenin MET Gala’sını ertelemiş olabilirler ama geçmiş sergilerini online olarak tutmak olası.

Musée des Arts Décoratifs

Süsleyici Sanatlar Müzesi tarzın evrimini önemsiyor. Bunu bizzat görmek için Paris’e gitmenize gerek yok, internet de oldukça yeterli olacaktır.

FIDM Museum & Galleries

Los Angeles’taki Moda Tasarım ve Mağazacılık Enstitüsü müzesi, son 200 senede moda tarihinin tüm istikametlerini inceliyor. Belli tasarımcı koleksiyonlarına derin dalışlar asıllaştırabilirsiniz; mesela 80’lerde Karl Lagerfeld’in Chloe için yaptıkları ve Rei Kawakubo’nun Comme des Garçons koleksiyonları gibi…

Kyoto Costume Institute

Kyoto Kostüm Enstitüsü, Batılı kıyafetlerin tabiatını araştırıp; asırlar süresince evrimini belgeliyor. Lüks ve Haute Couture’ün değişik istikametlerini keşfetmek için ideal.

Conde Nast Archive

Arthur Elgort ya da Irving Penn gibi efsanevi resimcilerin yapıtlarını araştırabilirsiniz.

Museo Salvatore Ferragamo

Ferragamo ailesi tarihe damgasını vuran emekçiliğini göstermek için bu müzeyi kurdu. Modaevinin Audrey Hepburn ve Marilyn Monroe ile olan ilişkilerini gösteren sergilerine bakmanızı öneririz.

MoMu Fashion Museum Antwerp

Antwerp’ten fark ettiğinizden daha fazla ikonik tasarımcı çıktı Martin Margiela, Ann Demeulemeester, ve natürel ki Dries Van Noten. Sergide yalnızca Belçikalı tasarımcıları değil beynelmilel başka yıldızları da görmek olası.

Museum of Fine Arts, Boston

Boston MFA; modaya özel bir lensten bakıyor. Bir asrın moda resimciliğine bakmak için şahane bir alternatif.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı