Aşk

Narsist insanlarla nasıl baş edilir

Narsist kimseler, son derece ben merkezcidir, benmerkezcidir, varsa yoksa kendisidir. Ama bu kendine dinlediği hayranlıktan ziyade insanların ona dinlediği hayranlığın kaybolmasından korkmasıdır. Emeli sizi kendisine hayran vazgeçmek, sizi ele geçirmek ve çizdiği hudutlarda sizi yakalamaktır. Hakikatinde özgüveni yoktur, çok yaralıdır, kıymetsizlik duygusu çok yüksektir ve bu surattan da kaybetmekten çok korkar ama nasıl davranır resmen hiç umurunda değilmişsiniz gibi, korkmuyormuş gibi. İlişkinizdeki meselelerle, size sezdirdiği gidişatların çözümü için gayret etmez zira size sarih telkinler vermezler.

Esasta içerde bulunan gücenmiş, aşınmış, kıymetsiz yapının saklanması için kullanılan bir korunma mekanizmaları vardır. Herkesten azıcık daha değişik, özel, üstün, ehemmiyetli bir şahıs olduklarını düşünürler. Methedildiklerinde kendilerini çok iyi sezerken, tenkit etildiklerinde rahatsız sezerler, gücenirler, hiddetlenirler. Derinlerdeki kıymetsizlik duygusunun farkında değillerdir, bu duyguya hiç bulaşmamak için devamlı olarak kendilerine ve etraflarına ne kadar özel ve bedelli olduklarını kanıtlamaya çalışırlar. Kimsenin yapamadığı işleri yapmak isterler. Mesela en iyi işi yapmalı, en iyi işler peşinde koşmalılardır.

Kendisinden üsttekilere hürmeti vardır neden vardır o da çıkar sorunu için. Olur da kendi statüsünü artırır, daha iyi bir konuma getirtir gibi. Ama kendinden alttakileri yok sayar hiç yokmuş gibi davranır. İnsanları kullanma ve sömürme peşindedir sanki herkes o şahsa hizmet etmek için yaratılmıştır ve bunun hakkı olduğunu düşünür. Ben özelim, hiçbir kaideye uymak zorunda değilim. Başka Bir Deyişle en hoş araba bende ve ben sürat de yapabilirim buna kimse de karışamaz diye düşünür. Kaideler kendi çıkarına ters düşerse karşı çıkar ve kendisine göre yontar.

Narsist insanlar sizi nasıl ele geçirir

– Evvel sizin ayaklarınızı yerden bir keser, öyle şeyler sunar ki size, zira narsist şahıs sizin beceriksizliklerinizi ve boşluklarınızı, neye lüzum dinlediklerinizi çok iyi öğrenir ve sizi gözlemler.

– Sizin isminize de bir hayli şeyi halletmeye girişir. Bunları kullanır, oysa siz bunu yapabilirsiniz. Mesela çantanızı siz yakalayabilir, su almaya siz gidebilirsiniz ama bunları bile kendisi yapar.

– Sizi afallatır, sürprizler yapar. Kimse beni herhalde bu kadar çok beğenemez diye düşünürsünüz. Başka Bir Deyişle çantanızı taşır, istediklerinizi alır vs. Dünyanın en uğurlu en özel insanı sezersiniz.

– Aniden bir şeye hiddetlenebilir saçını neden öyle topladın, onu nasıl yaptın öyle vs. Anormal atraksiyonlar yapar. Size ‘çok iyi biri ama işte hiddet problemi var ya da ben çok kızdırıyorum ben kusurlar yapıyorum’ diye düşündürür. Dolayısıyla devamlı ihtiyatlı hareket etmeye başlarsınız ve siz ihtiyatlı olmaya başladığınızda hakikatinde onu o kadar hiddetlendirirsiniz.

– Hiçbir zaman haklı olamazsınız, duygusal olarak ona asla yakın olamazsınız. En haklı olduğunuzu düşünseniz dahi o haklıdır. Örnek, palavra söylemiştir, hatta sizi kandırmıştır böyle bir gidişatta dahi size söylemediği söz vazgeçmez. Bir biçimde gerekçe söyler bu kadar kilo almasaydın, bunu şunu yapmasaydın o zaman stilinde size yargılamalar yapar. Sizin suratınızdan sizi kandırmıştır vs. bunu söylemeye çalışır hakikatinde. Olurda bazen kavrıyor dediğinizde dahi sizin hayranlığınızı kazanmak için yapar zira tek tasayı budur.

– Sizin hayranlığınızı kazanmaya çalışır zira sizi hakimiyet etmek ister hakimiyet edemezse kaybeder sizi ve bundan korkar. Zira özgüveni asla yoktur.

– ‘Haklısın, yanlış yaptım, özür dilerim’ demeyecektir. Olur da çiçeklerle gelse dahi orda pişman dinlemez asla o yalnızca yine size kendisine hayran vazgeçip, kafasını karıştırmak için yaptığı şeylerdir. Siz bir cinsli kavrayamazsınız iyi mi makûs mu olduğunu, hep meçhul kalırsınız.

Ne cins bayanlar narsistlerle oluyor

– Sizin beceriksizlik duygunuz fazladır,

– Duygusal yoksunluk şemanız fazladır,

– Kendinizi yanılgılı ve beceriksiz seziyor olabilirsiniz,

– Onay almak ve hoşlanılmak için bir şey yapmaya çalışıyorsunuzdur.

Şayet ki konutlusunuz bu tip şahıslarla ya da yaşamak zorundasınız o zaman ne yapacaksınız?

1. Kabul edeceksiniz. Hayalini kurduğunuz yakınlık, duygusallık, özürler size hiçbir zaman gelmeyecek. Tek istediğiniz anlaşılmak evet ama siz bunun gayretine girdiğinizde o kendisini kabahatli sezdiği için hemen saldırganlaşacaktır.

2. Sizi çok iyi tanıyorlar, esasta sizin karşılanmamış lüzumlarınızı çok iyi öğrenirler. Sizi kesintisiz hakimiyet ederler başka bir deyişle bazen serbest olduğunuzu düşünürsünüz ama onsuz yapamayacağınıza sizi inandırdı bunun farkında olacaksınız.

3. Empati maharetinden yoksundur başka bir deyişle karşı tarafın duygularından kavramaz acı sürüklediğini beğenmek veya beğenilmek istediğini kavramayacak şu yaşamda her şeyin en iyisinin en hoşunu hak ettiğini düşünecek ve size bunları asla vermeyecek.

4. Söz anlatmayı vazgeçmelisiniz, anlasın ve bana hak versin diye gayretlersiniz ya onu ikna edemezsiniz. O sizi asla kavramayacak. Acıklı olduğunuzda, paylaşmak istediğinizde hayır ne yazık ki sizi kavramayacak. Peki ne yapacaksınız; anlatmayacaksınız. Mesela bugün yoruldum, sen bakar mısın ilgilenir misiniz derseniz, dışarda dolaşacağına şunu bunu yapacağına çocuklara baksaydın der.

5. Şuraya gitme bunu yapma demeseler dahi mesela Merve’ye gitme demez Merve’nin makûs biri olduğunu söyleyip zekanıza sızmaya başlar başka bir deyişle seni çekemiyor mu acaba stilinde sizi kuşkuya düşürür

6. İyi bir bayan, eş, anne olmadığınızı söyler mesela ya da böyle düşündürtür.

7. Onun emeli sizin hakimiyetinizi kaybetmenizi sağlamaktır ki iyice eline düşün. Krizlere hiddet nöbetlerine girmeyin kendinizi onaylamayı bilin. Merve’ye gidin mesela ama gideceğine çocuklarına baksaydın diyerek içinize sindirtmeyecek buna hazır olun.

8. Mutlu olduğunuzu düşündüğünüz her şey yolundayken örnek bir yemekteyken al işte geldik buraya getirttirdin ama bak ışığı böyle dese dahi siz ‘of yeter be’ gibi tepkiler yerine, ama yemekleri çok hoş diye karşılık verin, onunla diyaloğa girmeyin.

9. Ona şefkatle yanaşıp, sevginizle onu iyileştireceğinizi düşünmeyin. Onun istediği tek şey hayranlık ve efordur.

10. Onun sevgi ve şefkatle işi yok. Kaldı ki onun hakaretlerini, suçlamalarını ilgisizliğiniz için alın şefkati kendinize yöneltin.

Unutmayın;

Onun emeli kendisinin eforlu olduğunu kanıtlamak, onun sizinle hiçbir tasayı yoktur. Başka bir insanı ezerek onun üzerinden yükselmek, fark edilmek ve parlamak isterler.

Serhat Yabancı

Aile/Konutluluk/İlişki Danışmanı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı