Sağlık

Mide ilacı erkeklerde kısırlığa neden oluyor

Mide ilacı erkeklerde kısırlığa neden oluyor

Hemen hemen herkeste yaşanan mide yanması meselesinde sıklıkla müracaat etilen mide ilaçları genç erkeklerde kısırlık tehlikesini üç kat artırıyor. Bu ilaçları kullananlarda sperm rakamı düşüklüğüne daha fazla tesadüfülüyor. Bu ilaçları çok fazla kullanmanız genç yaşlarda çocuk sahibi olamamanıza neden olabilir.

Milyonlarca insana reçete ediliyor

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, devamlı mide ilacı kullanan erkekleri yakından ilgilendiren bu ehemmiyetli mevzu hakkında şu bilgileri verdi: “Lansoprazol Zoprol caps, Omeprazol Losec, Prisolec tb etmen maddeli ilaçların kullanımı, düşük sperm rakamıyla ilişkilidir. Araştırmalara göre, milyonlarca insana reçete edilen ve mide yanması için kullanılan bu ilaçlar genç erkeklerin bir kısmında kısırlığa neden oluyor. 20’li 30’lu yaşlardan itibaren altı ay ve daha uzun zamanla bu ilaçları kullananlarda düşük sperm rakamına tesadüfülme ihtimali üç kat daha fazla. 2015 senesinde yalnızca İngiltere’de midede yapılan asit ölçüsünü eksilterek mide yanması ve ekşime gibi bulguları gideren bu ilaçlar 55 milyon kere reçete edildi.”

İlaçların maksimum kullanım süresi 4 hafta

Bu ilaçların maksimum kullanım süresi dört haftayken, çoğu insanın aylarca hatta senelerce kullandığının altını çizen Dr. Görgen: “Altı aydan daha kısa müddet bu ilaçları kullanan erkeklerde sperm rakamı negatif etkilenmiyor ancak altı aydan uzun müddet kullananlarda düşük sperm rakamına tesadüfülme sıklığında üç kat çoğalış var. Yapılan testler bu eksilmenin hareketli sperm rakamını daha çok etkilediğini ortaya koydu. Bu gidişata neden olan muhtemel mekanizma, ilaçların bağırsaklardaki etrafı değiştirerek sıhhatli sperm yaradılışında hayati ehemmiyeti olan Vitamin B eksikliğine yol açması olarak düşünülmektedir. Kısa süreli kullanımlarda beden buna adapte olabiliyor ama uzun süreli kullanımda bozulan denge tekerrür kurulamadığından Vitamin B yetersizliği ortaya çıkıyor. Bu sebeple; çok suçsuz gibi görülen bu stil ilaçların lüzumlu olmadan kulaktan dolma nasihatlerle kullanılmaması ve kesinlikle alakalı daldan hekim tarafından yazılması gerekmektedir” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı