Estetik

Merdiven altı estetik yüz anatomisini bozabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kısmından Op. Dr. Ahmet Aydın, merdiven altı uygulanan botoks, dolgu gibi operasyonların kalıcı biçim bozukluklarına neden olabileceğine dikkat çekti. Aydın, son senelerde botoks, dolgu gibi cerrahi dışı estetik teşebbüslere dinlenen alakanın çoğaldığını belirterek “Dolgu, botoks, prp, mezoterapi gibi cerrahi olmayan estetik teşebbüsler sadece muayenehane, sağlık kurumu ve muayenehane etrafında bir Cildiye veya Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı tarafından yapılmalı. Hoşluk salonları, kuaförler, masaj salonları gibi yerlerde bu estetik müdahalelerin yapılması kanunen uygun değil.

Uygun olmayan yerlerde, uygun olmayan şahıslarca yapılan operasyonlar sonrası enfeksiyon başta olmak üzere her türlü problemin ortaya çıkabileceği unutulmamalı. Hastalar operasyon evveli kullanılacak olan malzemenin markasını, son kullanma tarihini hatta uygulayacak olan şahsın uzmanlık diplomasını denetlemekten çekinmemeli. Bununla beraber uygulanacak olan malzemenin sadece kendileri için kullanılacağından da emin olmaları gerekiyor” dedi.

Kalıcı biçim bozuklukları oluşabilir

Uygulanan malzeme nitelikli dahi olsa, uygulama dozlarının yanlış tasarlanması veya estetik surat anatomisinin yeterince doğru öğrenilmemesi bu problemlerin oluşmasına neden olabilir. Yanlış ellerde yapılan uygulamalar sonrası ağız köşesinde düşme ve kayma, kaş asimetrisi, göz kapağında görmeyi etkileyecek seviyede düşüklük hatta çift görme gibi bir hayli problem ortaya çıkabilir. Bu deformasyonların düzenlenmesi hastadan hastaya farklılık gösterir.

Özellikle kaş asimetrileri, estetik surat anatomisine egemen uzmanlarca ufak dozlarda botoks uygulamaları ile düzenlenebilir. Bu stil ufak müdahaleler ile düzenlenmeyen gidişatlar için 6-8 ay botoksun tesir zamanının geçmesini beklemek en doğru karar.

Dolgu uygulamalarındaki gidişat ise daha değişik. Yasadışı yollardan ülkemize getirilen, faal maddesi bilinmez, onay almamış bir hayli madde, ucuz estetik dolgu maddeleri olarak yasasız bir biçimde uygulanıyor. Bu stil vaziyetlerde neticelerin düzenlenmesi oldukça efor olmakla beraber, kalıcı biçim bozuklukları oluşturabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı