Estetik

Meme küçültme estetiği hakkında merak edilenler

Meme küçültme estetiği hakkında merak edilenler

Meme küçültme estetiği, memelerin boyutunu küçültmek, sarkıklığı gidermek ve memeyi yeniden şekillendirmek amacıyla meme dokusu ve cildinin bir kısmının, plastik cerrah tarafından cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Aynı zamanda, meme başını çevreleyen areola adı verilen koyu cilt alanı da meme boyutu ile orantılı olarak daha küçük hale getirilir.

Op. Dr. Defne Erkara, meme küçültme ameliyatı hakkında merak edilenleri anlattı.

Neden meme küçültme yapmak gerekir

Büyük memeleri olan kadınlarda, meme dokusunun ağırlığı, kadınların aktif bir yaşam sürme kabiliyetini zayıflatır. Bu kadınlarda kronik omuz, sırt ve boyun ağrıları sıklıkla görülmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki genç kızlar, utandıkları için kambur bir şekilde durarak bu durumu gizlemeye çalışırlar. Benlik saygılarında düşme, sosyal ortamlardan kaçınma, akranları arasında alay konusu olma gibi pek çok psikolojik ve sosyal sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Fiziksel olarak da postür bozukluğu ve boyunda düzleşme gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu kadınlar meme altlarında kızarıklık, ciltte tahriş ve kaşınma gibi problemler, ağırlık nedeniyle sütyen kayışının omuzlarda derin izler yaparak cilde zarar vermesi, sırtı açık kıyafetler gibi bazı kıyafetleri hiçbir zaman giyememe, uygun kıyafet bulmakta zorlanma gibi pek çok sorunla uğraşmaktadırlar. Fiziksel ve ruhsal sağlıkları için en iyi çözüm, meme küçültme operasyonu yaptırmalarıdır.

Meme küçültme operasyonu büyük bir operasyon olduğundan ameliyatın nasıl yapıldığı, potansiyel komplikasyonları, iyileşme süreci gibi bilgileri bilmek önem arz etmektedir.

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır

Meme küçültme operasyonu genel anestezi ile yapılır.

Kullanılan cerrahi teknik; göğüs dokusunun yapısı, istenen küçültme miktarı, hastanın kişisel tercihleri ve doktorun tavsiyesi doğrultusunda belirlenir.

Meme küçültme operasyonu 3 şekilde yapılabilir.

Meme büyüklüğü büyük oranda yağ dokusundan kaynaklanıyorsa, sarkıklık da yoksa tek başına liposuction meme küçültme için yeteli olabilir. Liposuction ile yapılan ameliyatlar daha kısa sürer, daha az iz kalır ve daha kalıcı sonuçlar elde edilir. Bununla birlikte, bu teknik yalnızca bazı hastalarda uygulanabilir. Ayrıca memede sarkmayı düzeltmeyeceği için hem hastalar hem de doktorlar tarafından çok tercih edilmez.

Meme boyutunda orta derecede bir küçültme yapılacaksa ve sarkma da varsa dikey kesi ile meme küçültme prosedürü uygulanır. Bu teknikte 2 adet kesi yapılır: biri areola dediğimiz koyu alanın kenarının etrafından ve ikinci kesi ise areolanın altından meme kıvrımına kadar dikey olarak uzanır. Bu kesi şekli, bir estetik cerrahın fazladan yağ, cilt ve meme dokusunu çıkarmasına, yeni küçük memeyi kendi içinde yeniden şekillendirmesine ve memeyi daha dik bir pozisyona kaldırmasına olanak tanır. Dikey teknikte kalan yara izleri, meme başı altındaki alanla sınırlıdır ve bu nedenle mayo veya iç çamaşırı altına kolayca gizlenebilir.

3. teknikte ise 3 kesi yapılır. İlk iki kesi bir önceki dikey kesi tekniğiyle aynıdır. 3. kesi ise meme alt kıvrımı boyunca yapılır. Bu teknik maksimum doku çıkarma ve yeniden şekillendirmeye izin verdiğinden plastik cerrahlar, bir hastanın daha büyük oranda küçültmeye ihtiyacı varsa, önemli ölçüde sarkma ve asimetrisi varsa genellikle bu yaklaşım kullanır. Yara izleri dikey teknik ile benzerdir ve meme altındaki kıvrım boyunca uzanan bir tane daha ince yara izi vardır. Uygun bakım ile yara izleri, ameliyat sonrasında genellikle birinci yılda önemli ölçüde soluklaşır ve bir mayo ile kolayca gizlenir.

Cerrahi işlem tamamlandığında, dikişlere pansuman ya da bandaj uygulanır. Şişkinliği en aza indirmek ve memeleri iyileştikçe desteklemek için elastik bir bandaj veya destek sütyeni takılır.

Derinin altına, geçici olarak fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için, dren adı verilen küçük, ince bir tüp yerleştirilebilir.

Göğüs azaltma ameliyatında iyileşme

Ameliyat sonrasında işten veya okuldan en az bir hafta uzak durmak gerekir. Hasta 1 ay süreyle fiziksel aktivitelerden ve ağır yük kaldırmaktan kaçınmalıdır. Doktor, iyileşme süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi verir. Ayrıca bandajları ve dikişleri çıkartmak ve takip randevuları için sizi yönlendirecektir.

Meme küçültme operasyonu komplikasyonları nelerdir

Meme başında his kaybı, emzirme problemleri, kanama, enfeksiyon, ağrı, akıntı ve ameliyat izleri görülebilen olası komplikasyonlardır. Her ameliyatta olduğu gibi genel anestezinin bütün riskleri bu ameliyatta da görülür. Daha detaylı bilgi için Defne Erkara’nın https://www.defneerkara.com/meme-estetigi/meme-kucultme-ameliyati.html internet sayfasına başvurabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı