Güzellik

Kuru ciltler için bakım ipuçları

Kuru ciltler için bakım ipuçları

Nemli bir cilt hem genç ve sıhhatli görünümün hem de müthiş makyajın olmazsa olmazı. Kışın cildi nemli yakalamaksa her zamankinden çok daha güç. Soğuk, cildin en güçlü düşmanlarından biri olsa da, kış günlerinde cildin kurumasının ve eskimesinin önüne geçmek imkânsız değil. İşte uzmanların paylaştığı, cildinizin kurumasını önleyecek 6 ehemmiyetli ipucu.

Sıcak suya veda edin

Dünyada sıcak bir duştan daha sevinçli pek az şey var, doğru. Ancak her ne kadar bedeni dinlendirse de, sıcak su cildi kurutabilir. Çünkü sıcak su, cildinizde bariyer vazifeyi gören natürel yağların yok olmasına neden olur. Herbalife uzmanları bu bariyerlerin cildi nemli, yumuşak ve pürüzsüz yakalamak için lüzum dinlenen nemi tutuklamaya dayanakçı olduğunun, bu sebeple muhtemelse ılık suyla duş almanın seçim edilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve ilave ediyorlar: “Her ne kadar küvette sevinç yapmaya bayılsak da, banyo zamanını kısa yakalamakta fayda var. Banyo zamanını 5-10 dakikayla hudutlu tutun. Duştan çıkınca cildinizi kibarca kurulayın, netlikle ovuşturmayın ve hemen ardından surat ve beden ıslatıcısı uygulayın.”

Kibar davranın

Zaman zaman cildimize kese yapma lüzumu hissetsek de kuru bir cilde kibar davranmak gerekir. Cildi sertçe keselemek ya da ovuşturmak, tahrişe ve kalınlaşmaya neden olabilir. Ayrıca duyarlı ciltlere uygun arınıcıların kullanılması da ehemmiyetlidir. Sert arınıcı içeriği olan mahsuller cildinizde ekstra kuruluğa ve tahrişe neden olabilir. Cildi hafifletmeyi ve yumuşatmayı sağlayan Aloe Vera gibi natürel içerikli bir arınıcı seçmeli ve cildinizi iyice durulamayı bakımsızlık etmemelisiniz. Bedeninizi, özellikle de suratınızı tüm sabun ve arınıcı yıkıntılarından temizletmeniz gerekir, çünkü bu cins mahsullerin ciltte kalması kuruluğa ve kaşıntıya yol açabilir.

Her şeyin başı koruma

UVA ve UVB ışınlarının yol açtığı zarar, ihtiyarlamayı süratlendirir. Güneş ışınlarının yarattığı ince çizgiler, buruşukluklar ve siyah kirler sıklıkla ciltte sertlik ve kuruluğa neden olur. Ancak unutulmamalıdır ki güneş gözeticilerini yalnızca yazın değil, sene boyu kullanmak gerekir. Güneş ışınlarına karşı günlük koruma sağlamak ve cilt kuruluğunu rahatlatmak için geniş spektrumlu güneş gözetmesi sağlayan bir ıslatıcıyı günlük bakım programınıza dâhil etmelisiniz.

Erkeklere özel

Cilt kuruluğundan şikâyet eden tüm erkekler; bu teklif sizin için. Tıraş, kuru ciltlerde tahrişe neden olabilir. Jileti cildinize her değdirdiğinizde, istenmeyen tüylerle beraber natürel yağları da yok edersiniz. Bunu önlemek için yapmanız gereken duş sırasında ya da duştan hemen sonra tıraş olmaktır. Her zaman belirgin bir jilet ve ıslatıcı özellikli bir tıraş kremi kullanın. İçki bazlı aftershave ve tonik gibi mahsuller, cildinizin daha fazla kurumasına neden olur. Yeniden de iyi bir tonik, aftershave’e kıyasla daha sıhhatli bir seçenektir.

Islatın, ıslatın, ıslatın!

Kuru bir cilde sahipseniz iyi bir ıslatıcı sizin için olmazsa olmaz. Banyodan çıktıktan hemen sonra, cildiniz ıslakken ıslatıcı kullanmalısınız. Güneş gözetmesi kapsayan bir gündüz kreminin yanı gizeme, uyumadan kullanacağınız yenileyici bir gece kremi işinizi basitleştirecektir. Bunun yanında bacaklar, kollar, sırt, eller ve bedeninizin her noktası, yeterli miktarda ıslatılmazsa kuruyabilir. El kuruluğuna karşı, elinizi her yıkadığınızda kullandığınız iyi bir losyon, yaşamınızı basitleştirebilir.

Bol akışkan alın

Unutmayın, bedenimizi dışarıdan olduğu kadar içten ıslatmak da çok ehemmiyetli. Bunun yolu, gün boyu yeterli ölçüde akışkan almaktan geçiyor. Böylece hem bedeninizi hem de cildinizi nemli yakalayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı