Sağlık

Kulak temizleme çubuklarından uzak durun

Kulak temizleme çubuklarından uzak durun

Çukurova Üniversitesi ÇÜ Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim abonesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulak arınma çubuklarından uzak durulmasını istedi.

Prof. Dr. Mete Kıroğlu, sıcakların çoğalmasıyla beraber insanların daha sık banyoya girdiğini, havuz ve denizlerde serinlik aradığını söyledi. Prof. Dr. Kıroğlu, “İnsanlar genelde duş ve havuz sonrası pamuk sarılı arınma çubuklarıyla kulaklarını arınmaya çalışıyor. Bu çok doğru değil. Bu çubuklar dış kulak yolundaki bereketli olan gözetici salgıyı alarak, burada cerahat oluşmasını basitleştirir” dedi.

Havluyla kurutun

Paklik emeliyle kullanılan pamuklu çubukların kulağa daha çok hasar verdiğini anlatan Prof. Dr. Kıroğlu, şunları kaydoldu:”Bilgi sahibi olmayan insanlar paklik yapmaya çalışırken kulaklarına daha çok hasar veriyor. Zira bu çubuklar kullanırken, ‘buşon’ denilen kulaktaki kocaman lekeler de farkında olmadan ileri doğru itilerek kulak çeperine yapıştırılıyor. Kulağınız ıslaksa ve bundan rahatsızlık dinliyorsanız havlu dayanağıyla kurutabilirsiniz ama bu çubuklardan uzak durun. Ayrıca kulak, burun ve boğaz sıhhati açısından da rutin hekim hakimiyetleri ve tetkikleri bakımsızlık edilmemeli.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı