Diyet

Koronavirüse karşı vegan beslenmede bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir

Koronavirüs salgını gün geçtikçe gelişiyor ve alınan ihtiyatların yanında bağışıklığınızı kesinlikle eforlu yakalamanız gerekiyor.

Bağışıklık sisteminin eforlu olması için bedende en büyük vazifeyi “T-hücreleri” yapar. Bedeninizi hastalıklara karşı gözetir.

T-hücreleri bağışıklık sisteminizi desteklemede ehemmiyetli bir rol oynar ve bedeninizi hastalıklara ve hastalıklara neden olabilecek istilacı patojenlere karşı korunmaktan mesuldür.

Sıhhatli bir bağışıklık sistemi için balanslı ve yeterli bir perhize bağlı kalmanın yanı gizeme sıhhatli bir hayat stili de ehemmiyetlidir. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için hayat stili farklılıklarının gerektiği unutulmamalıdır.

Mediyasyon, egzersiz, yoga gibi etkinliklerinizi yaşam stiliniz haline getirerek hem stresi en aza indirebilir hem de sıhhatli kalabilirsiniz. Stres ehemmiyetli bir etmendir. Zira bedeninizin antikor üretme kapasitesi, stresinize bağlı olarak eksilebilir. Ayrıca fazla stres T-hücrelerinin üretimini yasaklayabilir. Sigara, içki gibi hasarlı alışkanlıklar bağışıklık sisteminizi ehemmiyetli miktarda zayıflatabileceği için bu stil alışkanlıklardan uzak durmak sıhhatiniz ve bağışıklığınız için iyi olacaktır.

Antioksidan tüketimini artırın

Her şeyden evvel, bağışıklık sisteminiz için sıhhatli beslenmelisiniz. Bazı vegan beslenme stillerinin bağışıklığınız için daha faydalı olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Meyve ve sebzelerle dolu bir perhiz bağışıklığınızı oldukça kuvvetlendirecektir. Meyve ve sebzeler, karotenoidler ve flavonoidler gibi antioksidanlarla doludur. Flavonoidler meyveler, sebzeler ve hububatlarda bulunur ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca T hücreleri de dahil olmak üzere emin bağışıklık hücrelerinin etkinliklerini uyarabilirler. Karotenoidlerle dolu besinlerin alımını çoğaldırmak, T-hücrelerinin yanı gizeme bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirebilir. Vegan stili beslenmede, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve T hücresi etkinliğini pozitif güzergahta etkilemek için çalışan antioksidan maddelerin alımını artırırsınız.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren vegan gıdalar

Vegan stilde beslenerek bağışıklığınızı kuvvetlendirmek istiyorsanız perhizinize kesinlikle bunları dahil edin:

Sarımsak: Bağışıklık hücrelerinin işlevlerini geliştirmek için zorunlu olan antiviral bileşikleri kapsar

Zencefil: Bağışıklık sistemini desteklemeye dayanakçı olan fitokimyasallarla dolu natürel bir gözeticidir

Zerdeçal: Gözetici marifetlere sahiptir ve antikor tepkilerini artırabilir

Havuç: Karotenoidlerle doludur

Miso: Bağırsak sıhhatini geliştirmeye dayanakçı bereketli bakteriler kazandıran fermente bir gıdadır. Aynı zamanda sıhhatli kalmanıza dayanakçı olacak folik asit, vitaminler, mineraller için harikulade bir kaynaktır

Her çeşit meyve flavonoidlerle doldurulur!

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı