Yaşam

Koronavirüs günlerinde ebeveynlere rehberlik edecek 6 öneri

Koronavirüs salgını, dünyanın her yerinde günlük yaşamı ve alışkanlıkları tamamıyla etkiledi. Özellikle de konutun gereksinimlerini karşılamak zorunda olan ebeveynlerin gün içinde devam ettirmeleri ve idaremeleri gereken çok şey var. Anne babalara bu güç yarıyılda takviyeci olabilecek bir dizi pratik teklifi sizler için derledik.

1. Negatif haber trafiğinden uzak durun

Sosyal medyada yanlış ve evham yaratıcı haberlerden prim sağlayan hesaplar olduğunu asla unutmayın. Bilimsel kaynaklar referans alınmadan sunulan yanlış bilgiler, endişenin çoğalmasına neden olduğundan, doğru ve emin bilgi sunan birey ve hesapları takip etmeye itina gösterin, negatif haber trafiğinden uzak durun.

2. Online aktiflikleri takip edin

Koranavirüs salgını dolayısıyla bir hayli aktiflik internete taşındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediye tiyatrolarının yanı gizeme bir hayli özel tiyatronun online aktiflikleri, virüs sürecinde tiyatro severlere bir tık uzaklıkta. Türkiye ve dünyadan pek çok müze ise, salgın tedbirleri kapsamında ağırlayamadıkları ziyaretçilerine online tur ihtimali sağlıyor. Hem günün stresini atmak hem de ailenizle neşeli süre geçirmek için fiyatsız online faalleri takip etmeye çalışın.

3. Minik temkinlerle aile bütçenizi hakimiyet altına alın

Virüs sürecinde bir kazanç-gider tablosu oluşturarak, aylık tüketmelerinizi basitçe görebilir ve hakimiyet altına alabilirsiniz. Ayrıca alışverişe çıkmadan evvel kesinlikle bir liste hazırlayın. Sadık kalınan bir alışveriş listesi, afaki tüketmeleri yasaklayarak aile ekonomisine katkı sağlayacaktır.

4. Sanal etrafta noksanlıklarınızı giderin

Dijital mutasyonla beraber süratle gelişen ve yaşamımız daha fazla değen sektörlerden biri online eğitim sektörü. Her bütçeye uygun eğitimler sayesinde tamamen sanal etrafta canlı, görüntülü ve sesli olarak yetersizliğini sezdiğiniz alanlarda kendinizi geliştirme ihtimali sizi bekliyor.

5. Şekerli atıştırmalıklardan uzak durun

Karantina günlerinin getirdiği ruh hali şekerli atıştırmalıkların bedene gereğinden fazla girmesine yol açıyor. Başta obezite olmak üzere, kalp, diyabet ve dolaşım problemlerinin ana kaynağı olan şeker yerine; size fayda sağlayacak elma, müessese üzüm, fındık, fıstık, ceviz gibi besinleri seçim edin.

6. Dışarı çıkmadan bir tasarı yapın

Virüsten kendimizi, beğendiklerimizi ve çevremizdekileri gözetmenin tek yolu konuttan dışarı çıkmamak. Ancak gerçekten dışarıya çıkmak zorunda kalırsanız öncelikle kendinize bir rota çizin. Afaki ve hiçbir emelinizi karşılamayan yerlere uğramadan ve hiç kimseyle temas etmeyecek biçimde bir rota tasarıyı yapın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı