Diyet

Koronavirüs döneminde gıda güvenliği ve beslenme

Koronavirüs salgını sonrası herkes konutlarına kapandı. Koronavirüs salgını yarıyılında besinlerin güvenliği, pakliği ve iyi beslenmek için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi İKÜ Beslenme ve Diyetetik Kısım Başkanı Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün DSÖ tanımladığı beş ehemmiyetli maddeye değindi ve bu süreçte makûs beslenmenin obeziteye yol açabileceğine dikkat çekti.

Ham ve pişmiş gıdalar birbirinden ayrı yakalanmalı

İlk maddenin yemeklerin iyi pişirilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Çiftçioğlu değişik maddeleri ise şöyle sıraladı: “Ham ve pişmiş besinlerin birbirinden ayrı yakalanması, ellere ve kullanılan malzemelerin pakliğine dikkat edilmesi, ham ve pişmiş besinlerin birbirinden ayrı yakalanması, pak su ve besin kullanılması ile yemeklerin risk aralığında olan 4 ve 60 derece arasındaki sıcaklıklarda vazgeçilmemesi ehemmiyetli.” Mevzubahisi maddeleri ayrıntılandıran Prof. Dr. Çiftçioğlu, “Ham ve pişmiş gıdalar arınıldıktan sonra birbirinden ayrı yakalanmalı. Zira ham gıdalar pişmiş yiyeceklere mikrop bulaştırabilir. Yemekleri pişirirken ise ısının 70 derecenin üzerinde olmasına dikkat edilmeli. Bunun dışında yemekleri 4 ile 60 derece arasındaki risk aralığında vazgeçmemeye itina gösterilmeli. Buzdolabını kullandığımız 4 derece, bakterilerin ürememesi için yeterli bir ısı derecesi” diye konuştu. Pak su ve besin kullanımının da ehemmiyetini vurgulayan Prof. Dr. Çiftçioğlu, “Alınan tüm meyve ve sebzeler duru su ile yıkanmalı. Kabuklu besinler bazı vitaminleri kapsasa da bu yarıyılda bu yiyecekleri cedderek harcamak daha iyi olacaktır” dedi.

Sağlıksız beslenme obeziteye neden olabilir

Salgın sürecinde konutta kalan insanların hareketsizlik ve sıhhatsiz beslenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığının altını çizen Prof. Dr. Çiftçioğlu, “Bu yarıyılda balanslı ve yeterli beslenmeye her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bedenin lüzumu olan tüm gıdaları yeterli ölçüde harcamak ehemmiyetli. Şayet yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmezsek bu süreç sonunda obezite tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı