Diyet

Korkularımız kilo kontrolümüzü engelliyor

Korkularımız kilo kontrolümüzü engelliyor

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan obeziteyi yenmek için sıhhatli beslenmenin yanı gizeme ruhsal ve akılsal durumumuzunda bir o kadar ehemmiyetli olduğunun altını çizen Özer; “Fobilerimiz beden sistemimizin yağ balansını bozuyor. Ve her bir fobi çeşidi vücudumuzda değişik bölgelere yerleşmiş yağlanmalara neden oluyor. Misalin kalça ve bacaklardaki yağlanma ve birikimin nedeni gelecek fobisi” diyor.

Fobilerinizin tutsağı olmayın

Yalnızca beslenme biçimi ve alışkanlıkların değişmesi ile fazla kilolardan ebedîye kadar kurtulmanın mevzubahisi olmadığına dikkat sürükleyen Şifa Sende, Kendin Ol ve İçimizdeki Hekim kitaplarının yazarı Dr. Erhan Özer, “Bu mevzuya bütüncül yanaşmak, beden, ruh ve zekâ üçgeni içinde ele almak gerekir. Yeni jenerasyon tıp kavrayışına göre ispatlanmış bir hakikat var ki, o da fobilerimizin bizi idarediği. Şayet sıhhatli besleniyor ve kumpaslı spor yapıyorsak ancak ruhsal ve akılsal yaşantımızda problemler varsa kilo vermemiz yavaşlar, güçleşir ya da aksine ne yapsak kilo almaya devam ederiz. Bu sebeple öncelikle yaşamdaki fobilerimizi yenmeliyiz” diyor ve ilave ediyor:

Yalnızlık fobisi obeziteye yol açıyor

Gelecek fobisi kalça ve bacaklarda, cinsel fobiler, vefat ve hastalık gibi realite fobileri göbek altında, akılsal benliklerimizin yarattığı galibiyetsizlik fobisi ile fazla hiddet göbekte yağlanmaya ve kilo birikimine neden oluyor. Yalnızlık ve terk edilme fobisi ile oluşan sevgi arayışı ise bedenin tüm bölgesine yerleşen bir yağlanmaya neden oluyor. Obezitenin esasında uyuyan fobiler de bunlar. Bu fobiler yeme isteğini, yemekten haz almayı ve yiyerek duygusal doyuma erişme isteğini artırıyor.

Fobilerimizle baş edemezsek ‘yoyo belirtiyi’ yaşarız

Fobiler yaşandığında sistem otomatik olarak yaşamda kalabilmek emeliyle beyne yolladığı sinyallerle ‘eyvah fobi başlıyor bize enerji gerekli’ diyerek yağ depolamaya başlıyor. Fobinin teması ile kısır döngü oluştuğunda ise sık sık kilo alıp vermeye başlıyoruz. Alakalı bölgedeki yağların esaslı erimemesi, yalnızca küçülüp tekerrür gelişmesine yoyo belirtiyi deniliyor. Perhiz ile terazide kilo veriyorsunuz ancak bu kısa süreli oluyorsa, çok süratli bir biçimde kilo veriyor ve geri alıyorsanız ya da su dahi içsem yarıyor diyorsanız yoyo belirtisindesiniz demektir. Bundan kurtulmanın tek yolu ise bir an evvel tüm fobilerden kurtulmak. Fobiler bittiğinde beden kendiliğinden yedek enerji depolamayı vazgeçiyor. Bu sayede kilolarınızdan kalıcı bir biçimde kurtulmuş oluyorsunuz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı