Güzellik

Kızıl saçların benzersiz olmasının 10 nedeni

Kızıl saçlı insanlar eşsiz ve oldukça enderdirler. Pek çok değişik kırmızı cinsi vardır ve hepsi afallatıcıdır. Ama kızıllar dünyanın geri kalanından azıcık değişiktir. Onları bir hayli mitolojik öykünün ve daha önceki masalın mevzusu haline getiren bazı özel özelliklere sahiptirler.

1. Kızıl en ender saç rengidir

Dünya popülasyonunun yüzde 2’sinden daha azı kızıl saçlıdır. Kızıl saçlı olanların ebeveynleri kırmızı saçlara sahip olmak zorunda değildir, ancak ebeveynlerden ikisi de kızıl geni taşırsa, çocuğun kızıl saçlı olma olasılığı yüzde 25’tir.

2. Daha az saçları bulunur

Vasati olarak, kızıl saçlı bir bireyin 90.000 saç teli vardır. Sarışınlar vasati 110.000 saç teline sahiptir ve esmerler en çok 140.000 saç teline sahiptir. Bu, kızıl saçlıları yeniden eşsiz yapan bir başka özelliktir.

3. Rastgele bir kavmi orijinde görülebilir

Kızıl saç rengi kuzey veya batı Avrupa orijinli insanlarda daha sık görünse de, rastgele bir bölgede de kızıl saçlılar bulabilir.

4. Boyamak güçtür

Natürel kızıllar, saçlarını başka bir renge boyamakda oldukça fazla güçlük sürüklerler. Bunun sebebi saçın pigmentine öbür saç renklerinden daha sıkı yakalanmasıdır.

5. Daha fazla anesteziye lüzumları vardır

Journal of Anesthesiology tarafından yapılan araştırmaya göre, kızıl saçlı bayanlar, daha koyu saçlı bayanlara göre desfluran olarak öğrenilen anestezinin yüzde 19 daha aşırısına lüzum dinlerler.

6. Cilt kanseri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları gerekir

Beynelmilel Kanser Dergisi’nde yayınlanan 2010 meta-tahliline göre, kızıl saçlıların cilt kanseri geliştirme ihtimali öbür saç renklerine sahip insanlardan takribî 2,5 kat daha fazladır.

7. Solak olma ihtimalleri daha yüksektir

Solak olmak resesif genlerden geldiğinden ve çiftler halinde göründüğünden, kızıl saçlı insanların sol elleriyle yazma ihtimali daha yüksektir.

8. Acıya ötekilerinden daha iyi sabredebilirler

MC1R geni sayesinde daha yüksek sızı eşiğine sahiptirler. Bu gen, beynin sızıya karşı müşteriliğini yasaklayan feomelanin ismi verilen bir kimyevi salar.

9. Sıcaklıklarını daha tez değiştirebilirler

Araştırmalara göre, kızıl saçlılar sıcaklığı değişik biçimlerde sezebilirler ve sıcak ve soğuğa karşı daha duyarlı olurlar.

10. Kendi D vitaminlerini üretirler

Düşük melanin konsantrasyonları sebebiyle, D vitaminini yeterince emebilirler. Bu, kızıl saçlıların düşük ışık şartlarına maruz kaldıklarında kendi ürettikleri anlamına kazanç.

Bu reelleri doğrulayabilecek kızıl saçlılar tanıyor musunuz? Yorumlarda bize bahsedin ve bizimle resim paylaşmayı unutmayın!

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı