Sağlık

Kişiliği etkileyen genler zihin sağlığını da etkiliyor

Kişiliği etkileyen genler zihin sağlığını da etkiliyor

Anadolu Ajansının haberine göre, Nature Genetics mecmuasında yayımlanan çalışmada, Kaliforniya Üniversitesi’nden Min-Tzu Lo önderliğindeki analistler Genom Çaplı Tahlil kullanarak, değişik şahsi tutum anekdotlarıyla irtibatlı, 5’i daha evvel bilinmez 6 genetik değişken tespit etti.

Ayrı bir araştırmada da, karakterin oluşmasında yer alan genetik değişkenlerin, zekasal hastalığa tutulma tehlikesinde yer alan genlerle büyük oranda örtüştüğü tanımlandı.

Yüzbinlerce genom üzerinde çalışıldı

Surat binlerce bireyin genomu üzerinde çalışan analistler, karakterle irtibatlı ve nevrotiklik puanıyla alakalı genlerin asap sisteminin gelişiminde ve gelişimsel nöropsikiyatrik bozuklukları etkileyen kromozom 8 bölgesinde bulunduğunu keşfetti. Bilim adamları, dışa dönüklük şahsiyet özelliği ile irtibatlı öbür genin ise bipolar bozukluk ile ilişkili kromozom 12 bölgesinde yer aldığını tespit etti.

Şahsiyet bozukluğu genlerde

Analistler, zekasal sıhhat bozuklukları üzerindeki genetik tesirleri aramak için ellerindeki bilgi setlerinde yer alan gen-şahsiyet korelasyonunu, Psikiyatrik Genetik Heyeti tarafından elde edilen bilgiler ile karşılaştırdı. Karşılaştırma neticeleri, şahsi ve psikiyatrik bozuklukların genetik olarak ehemmiyetli oranda anlaştığını gösterdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı