Diyet

Kış mevsiminde kilo aldıran 3 etken

Kış mevsiminde kilo aldıran 3 etken

Uzmanlar, kış mevsiminde bunalım, D vitamini beceriksizliği ve günlerin kısa olmasının bedenin kilo almasına yol açtığını söylüyor. Güz ve özellikle kış aylarında genellikle kilo almaya meyilli olunuyor ve bu farklılık 1-2 kilo kadar olabiliyor. Beden mevsimsel başkalaşım göstermeksizin oldukça alıngan bir aralıkta ısısına tertip edebiliyor.

1- Bunalım

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Oğuz Kaan Ünal, kış mevsiminde kilo almanın 3 ehemmiyetli sebebini anlattı. Kış aylarının özellikle genetik olarak yatkın şahıslarda bunalım meyline yol açabileceğini ifade eden Ünal, “Bu vaziyetten serotonin hormonunun mesul olduğu düşünülüyor. Refleks olarak bu negatif hisleri iyileştirmek ve daha mutlu sezebilmek için yazın harcadığımızdan daha kalorili ve yağlı besinler harcama gereksinim çoğalıyor. Buna hakimiyetsiz gece atıştırmaları da ilave edilebiliyor. Kalori alımı bizzat kilo almaya neden olmanın yanında kan şekerimizde ciddi dalgalanmalara da yol açabiliyor” dedi.

2- D vitamini beceriksizliği

D vitamini yetersizliğinin de kilo alımında tesirli olduğunu ifade eden Ünal, “Bazı çalışmalarda obez ve metabolik belirtili şahıslarda D vitamin beceriksizliğinin tespit edilmesi, adale ve kemik sıhhatimizde esas bir rolü olan bu vitaminin yağ metabolizmasında da rolü olabileceğini ortaya koyuyor. Kışın güneş ışığının daha cılız olması, dışarıya daha az çıkma meyli ve soğuktan korunmak için kalın kıyafetler giyiyor olmamız D vitamini yetersizliğini tetikleyerek kilo almamıza negatif katkıda bulunuyor olabilir.”

3- Günlerin kısa olması

Dr. Oğuz Kaan Ünal günlerin kısalmasının kilo almamızdaki tesirleri şu biçimde anlattı: “Aynı zamanda günlerin kısa olması da kilo almada tesirli. Günlerin kısa olması yeme kumpasının bozularak öğünlerin sıçranmasına yol açabiliyor. Soğuk havalarda egzersiz yapma isteğinin sıcak civarlarda oturma ve televizyon izleyerek bir şeyler atıştırmaya dönüşmesi de ehemmiyetli bir problem. Genel olarak kış aylarında metabolizmamızın da bu cins farklılıklara adapte olarak daha idareli davranmaya meyilli olması kilo almamızı basitleştiren sosyal etmenler arasında yer alıyor.”

Ünal, kilo alımını yasaklamak için şu nasihatlerde bulundu: “Kışın önemsememe edilen yeterli akışkan alımına itina gösterin, özellikle C vitamininden zengin yiyecekleri harcayın, beden mukavemetinizi artırın, süt ve süt mahsullerini, balık yağını daha çok harcayın, günlük 20-30 dakikalık yürüyüşler yapın, kumpaslı ve sık beslenin.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı