Diyet

Kış diyetlerinden bu salatayı eksik etmeyin

Kış diyetlerinden bu salatayı eksik etmeyin

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler yaza hazırlanmak ismine içinde bulunduğumuz kış aylarında perhiz yapmaya başladılar dahi. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Başak Kefeli, bu aylarda perhiz yapanların domates, salatalık gibi yaz sebzelerinin yerine kış sebzelerinden oluşan bir salatayla öğünlerini desteklemeleri gerektiğinin altını çizdi ve yapılacak salatanın içinde olması gereken yiyecekleri bereketleriyle beraber anlattı.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Başak Kefeli, “Doğru olan; yazın yaz sebzelerini kışın kış sebzelerini harcamaktır. Dolayısı ile kalorisi çok düşük olsa bile domates, salatalık, biber gibi yaz sebzelerini kışın salataların içinde kullanmamak gerekiyor. Kış salatalarının içine özellikle beyaz veya mor turp, beyaz veya mor lahana, havuç, yeşillikler, ıspanak, pazı, soğan, sarımsak, pancar gibi sebzelerin kullanılmasının sıhhatli olur” dedi.

Kışın harcanacak vitamin ambarı bir salata

Her yemekte basitlikle hazırlanabilecek olan salataların beslenme alışkanlığı haline dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Kefeli, tek ehemmiyetli noktanın malzemelerin mevsiminde harcanması olduğunu dile getirdi. Perhiz Uzmanı Başak Kefeli, akşam yemeklerine eşlik edecek vitamin ambarı salata tasvirini şöyle özetledi: “4-5 dal ıspanak, 1 havuç, 1 mor turp, 1 diş sarımsak, 1 dilim tulum peyniri, bol limon, 1 dilim haşlanmış pancar, 1 kaşık kadar zeytinyağı.”

Ispanak metabolizmayı süratlendiriyor, turp bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor

Turp ve sarımsağın bağışıklık sisteminin bir numaralı sponsoru olduğunu anlatan Kefeli, peynir ve ıspanağın ise kalsiyum ambarı olması nedeniyle hem adale çalışmasına takviyeci olduğunu hem de metabolizmanın süratlenmesini sağladığını söyledi. En güçlü C vitamini kaynağı olan limonun kış aylarının bırakılmazı olduğunu belirten Kefeli, “Ancak hazır limon suları sulandırılmış sitrik asit olması nedeniyle C vitamini kapsamıyor. Taze bunalmış limon suyu kullanılmalı. Havuç da cilde ve göze iyi gelen A vitamini lideri beta-karoten deposudur. Pancar da antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Öteki mor ve kırmızı sebzeler gibi antikanserojen ve antienflamatuar özelliği vardır” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı