Diyet

Kayısının sağlığa faydaları

Kayısının sağlığa faydaları

Kayısının sıhhat verimleri arasında sindirimi iyileştirme, kabızlık, kulak sızıları, ateş, cilt hastalıkları ve kansızlığı iyileştirme sayılabilir. Kayısılar ayrıca kalp sıhhatini iyileştirmeye takviyeci olur. Ayrıca kayısının cilt bakımı için iyi olduğuna inanılmaktadır, bu surattan muhtelif kozmetiklere ehemmiyetli bir katkı sağlar.

Kayısı kolesterol seviyelerini düşürme, görme bozukluklarını tedbire, kilo kaybına takviyeci olma , solunumu iyileştirme, kemik eforunu çoğaldırma ve bedende elektrolit balansını koruma gibi yararlara da sahiptir.

Kayısılar taze veya kurutulmuş olarak harcanabilir. Ayrıca meyve suları ve reçellerde kullanılabilir.

Kayısının yiyecek bedeli

Kayısı ehemmiyetli ölçülerde A, C, K ve E vitaminlerini kapsar. Kayısı ayrıca potasyum, bakır, manganez, magnezyum ve fosfor kapsayan iyi bir mineral kaynağıdır. Çoğu meyve gibi kayısılar da çok iyi bir perhiz lifi kaynağıdır.

Kayısının yiyecek kıymetleri:

Kayısının sıhhate bereketleri

Kayısı bol ölçüde sıhhat verimine sahiptir. Kayısının faydalarına bir göz atalım.

Lif açısından zengindir, kabızlığı gidermeye takviyeci olur

Kayısılar lif bakımından zengindir ve bu sebeple yumuşak bağırsak hareketleri için iyidir. Lif , yiyecek maddelerinin emilmesine ve daha basit harekât için gıdanın ayrılınmasına takviyeci olan mide ve sindirim sularını uyarır. Ayrıca sindirim sisteminin peristaltik hareketini aktive eder ve bu düz adale hareketleri, bağırsak hareketlerinizi tertip eden şeydir. Bu sebeple kayısı kumpaslı olarak kabızlık sürükleyenlere öneri edilir.

Kemikleri kuvvetlendirir

Kayısılar kalsiyum, fosfor, manganez, demir ve bakır gibi kemik gelişimi için lüzumlu tüm minerallere sahiptir. Bu sebeple, kayısı yemek kemiklerin sıhhatli gelişmesini ve büyümesini ve ayrıca osteoporoz dahil, yaşa bağlı muhtelif kemik problemlerinin önlenmesini sağlayabilir.

Kalp sıhhatini geliştirir

Kayısı, kalp krizi ve felç gibi çok muhtelif hastalıklardan gözetmenin şahane bir yoludur. Yüksek ölçüde C vitamini, potasyum ve perhiz lifi kalp-damar sıhhatine katkıda bulunur.

C vitamini gibi antioksidanlar kalbi hür radikallerden korur. Ayrıca potasyum, damarların gerginliğini rahatlatarak kan tazyikini düşürürken, perhiz lifi fazla kolesterolü maniler. Böylece onları kalp üzerindeki yük eksilir.

Metabolizmayı iyileştirir

Bedendeki akışkan seviyeleri temel olarak potasyum ve sodyum olmak üzere iki minerale bağlıdır. Kayısılarda yüksek ölçüde potasyum bulunması, bedendeki akışkan balansının korunmasına ve enerjinin uzuvlara ve adalelere muntazam bir biçimde ufalamasını sağlamakla ilişkilendirilmiştir. Sıhhatlı bir elektrolit balansı sağlayarak, daha fazla enerjiye sahip olabilir, krampları eksiltebilir ve lüzumunuz olan kanı ve kullanılabilir enerjiyi bedeninize dağıtmaya devam edebilirsiniz.

Cilt bozukluklarını rehabilitasyon edebilir

Kayısı yağı cilt bakımı için iyidir. Cilt tarafından süratle emilir. Kayısı yalnızca cildin pürüzsüz ve parlak görünümünü gözetmek için faydalı değildir; ayrıca egzama, kaşıntı, uyuz ve öbür bir hayli rahatsız edici ten hastalıklarının iyileşmesine takviyeci olurlar. Bu özellikle kayısılarda bulunan antioksidan bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Kayısıdaki antioksidanlar cildi hür radikallerin etkisine gözetir.

Kansızlık rehabilitasyonuna takviyeci olur

Demir ve bakırın varlığından dolayı kayısı, hemoglobin yaradılışına takviyeci olur. Bu özellik kansızlık rehabilitasyonunda takviyeci olur. Demir Yetersizliği Kansızlığı; halsizlik, baş dönmesi, sindirim meseleleri ve genel metabolik işlev bozukluğuna yol açabilir. Kırmızı kan hücreleri olmadan, beden kendini muntazam bir biçimde yine oksijene edemez vemetabolizma bozulmaya başlar. Demir ve bakır kırmızı kan hücresi yaradılışının ehemmiyetli bir parçasıdır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı