Güzellik

K-Beauty 101: Yeni başlayanlar için adım adım Kore cilt bakımı rutini

K-Beauty 101: Yeni başlayanlar için adım adım Kore cilt bakımı rutini

Son senelerde herkesin hoşlanarak içine daldığı K-Beauty dünyası, Koreli bayanların porselen gibi ciltlerinden ve bu cildi sürdürülebilir kılmak için kullandıkları mahsullerden ve uyguladıkları rutinden doğuyor. Her geçen gün yeni teknolojilerin ve inovatif yöntemlerin ortaya çıktığı Kore kozmetiği dünyasındaki rekabetçi etraf, mahsullerin nitelikli, natürel, organik ve tesirli içeriklerinin en büyük kaynağı. Bu mahsuller dört dize bir rutin eşliğinde uygulandığında hem pek çok cilt onarımına dayanakçı oluyor hem de gençlik, natürellik ve parlaklık hayal olmaktan çıkıyor.

Kore cilt bakımı rutini evveli: Bunları öğreniyor musun

10 düzeyli Kore cilt bakımının nimetlerinden yararlanabilmek için öncelikle bazı suallerin yanıtını net olarak cevaplayabilmek gerekiyor. Her bir ferde özel olarak değişen cilt bakımı yolculuğuna başlamadan evvel cilt yapısını ve bu yapıya özel lüzumları tanımlamak koşul. Bu yolculuk evvelinde cevaplanması gereken sualler şöyle:

– Cilt imal nedir? Kamblem, yağlı, kuru, sıradan veya alıngan cilt tiplerinden hangisi?

– Cilt meselelerim neler? Sivilce, cilt kirleri, siyah nokta, buruşukluk gibi meselelerden hangilerine sahibim?

– Cildimi etkileyen etrafsal etkenler neler? Mevsimlerden, havadan, bulunduğum etraftan nasıl etkileniyorum?

– Cildim hangi içeriklere karşı hassasiyet gösteriyor?

O halde hazırız: İşte 10 adımlı Kore cilt bakımı rutini

Bu sualleri yanıtladıktan sonra gönül rahatlığıyla Kore cilt bakımı rutinini uygulamaya geçebilirsin. İçeriklerin cildin o anki lüzumlarına göre değişkenlik gösterebildiği, cildin tüm lüzumlarına yanıt veren bu bakım rutininde mahsulleri doğru sırayla uygulamaya itina göstermek çok ehemmiyetli.

İşte sırasıyla, adım adım tanınmış Kore cilt bakım rutini:

1. Yağ bazlı arınıcı: Kore cilt bakım rutininde paklik ilk iki evreyi oluşturuyor. Cildini yağ ve lekeden temizletmek için öncelikle yağ bazlı bir arınıcı seçmelisin.

2. Su bazlı arınıcı: 2. düzey yağ ve lekeden çoğala kalanları paklerken cildi ıslatarak bakıma hazır hale getiriyor.

3. Peeling: Cildi ölü tenden temizletmek, tıkanmış gözenekleri açmak ve cildi yenilemek için peeling yapmak koşul. Haftada en az 1 kere yapılması öneriliyor.

4. Tonik: Cildin pH seviyesini dengeliyor, gözeneklere bakım yaparken cildin hafifçe ıslamasını sağlıyor. Bu biçimde cilt diğer düzeylere en iyi biçimde hazırlanmış oluyor.

5. Esans: Kore’ye has bir mahsul olan esans koku demek değil. Cilt bakımının kalbi olarak adlandırılan bu mahsul çeşidi, serumdan daha az yoğun bir yapıda ve cilt tarafından süratlice emiliyor. Cildin onarılması, ıslatılması ve yenilenmesinde serumun en büyük bitiricisi.

6. Serum & Ampul: Bu mahsul grubuna rehabilitasyon ediciler de denebilir. Her bir mahsul başka bir işlevle planlandığından cilt lüzumlarına göre seçilmeli. Bu emelle buruşukluk, iltihaplı sivilce, cilt kiri, dehidrasyon ve cilt tonu gibi pek çok değişik meseleye özel olarak seçim edilmeleri gerekiyor.

7. Maske: Rutinin belki de en tesirli ve cümbüşlü mahsulleri maskeler. Çok değişik cilt meselelerine ve lüzumlarına göre planlanan maskelere 20 dakikalık ufak meditasyonlar da denebilir. Çok süratli tesir etmeleri sebebiyle oldukça verimli mahsuller.

8. Göz kremi: Rutinde suratın en alıngan bölgesi olan göz etrafına uygun bir mahsul kullanmak koşul. Göz çukurunun tamamına, göz pınarlarına dikkat edecek biçimde hafifçe sürülmesi gereken göz kremleri göz etrafını yoğun biçimde ıslatarak ihtiyarlama bulgularını geciktiriyor.

9. Islatıcı: Cilt bakım rutininin 9. ve altın düzeyini hem gündüz hem de geceleri suratın tamamını ıslatmak oluşturuyor. İyi bir ıslatıcı cilt için bariyer vazifeyi görüyor ve verimli içerikleri cilde tutukluyor.

10. Güneş kremi: Erken ihtiyarlama bulgularından ve hasarlı güneş ışınlarından korunmanın en ehemmiyetli yolu gözetici kullanmak. Bunun için dışarı çıkmadan evvel cilde güneş kremi ya da SPF kapsayan bir BB/CC krem veya kompakt cushion sürmek gerekiyor.

Bu son derece ayrıntılı Kore cilt bakımı rutini, cildinin lüzumlarını karşılaman, aradığın tazeliğe ve ışıltıya erişmen açısından oldukça tesirli.

Hemen yarın sınamaya ne dersin?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı