Sağlık

İmplant yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler

İmplant yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler

İmplantın canlı olmayan biyomateryallerin canlı dokuya transferi ve içine gömülmesi anlamına geldiğini belirten Hospitadent Diş Sağlık Kurumu Ağız, Çene ve Diş Cerrahisi Uzmanı Dr. Levent Uslucan, “İmplant genel tıp literatüründe, yetersiz bir uzuv veya dokunun yerini alan yapılar olarak belirlenmektedir. Diş doktorluğunda ise implantlar, kaybedilen dişlerin yerine yapılacak olan değişmez veya hareketli takmalara yardım sağlamak emeli ile kemik içine yerleştirilen biyolojik olarak geçimli materyaller olarak belirlenmektedir.” bilgisini verdi.

İmplantların avantajları hakkında bilgi veren Dr. Levent Uslucan “Fazla rakamda dişin kaybedilmesi neticeyi değişmez takma yaptırma kısmeti kalmayan fertler, yeterli rakamda implant uygulaması ile değişmez dişlere sahip olabilirler. Hareketli takmaların altına takmaya yardım olmak emeliyle yerleştirildikleri gidişatlarda takmanın daha istikrarlı olmasını sağlarlar. Takmanın ağız içindeki hareketliliğinin eksilmesi de dokularda oluşturduğu travmayı maniler ve hasta daha konforlu bir biçimde takmasını kullanır. Aynı zamanda implant ile desteklenen hareketli takmalar ile damağı tamamen örtmeyen ve dolayısı ile bulantıya yol açmayan ve tat kaybına neden olmayan daha kullanışlı takmalar yapılabilir. Diş çekimi sonrası alakalı bölgeye implant uygulaması ile bölgede bulunan kemik dokusunun erimesi ve zaman içerisinde surat profilinin değişmesi yasaklanır. Yetersiz dişlerin yerine konulması ile çiğneme işlevi sıhhatli hale getirilerek daha balanslı ve iyi beslenme sağlanır. Böylece oluşabilecek mide problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Hastalar, daha estetik ve daha iyi işlev görebilen takmaları ile, istedikleri her şeyi yiyebilir ve rahatça gülerek sosyal yaşamlarını çok daha rahat yaşayabilirler.” diye konuştu.

İmplant yaptırırken bunlara dikkat edin

İmplant çalışmalarının galibiyetinin ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanı, takma uzmanı, periodontolog ve hasta arasındaki geçime bağlı olduğunu belirten Dr. Uslucan ” Tam uzman hekimleri bünyesinde barındıran ve sterilizasyon koşullarının çok iyi olduğu bir müessesenin seçim edilmesi zaferin ilk kriteridir. Ayrıca sıhhatli, sigara içmeyen ve ağız bakımı iyi olan fertlerde dental implantlar ömür boyu ağızda kalırlar. Bu nedenle emin müesseseler rehabilitasyon sonrası ömür boyu garanti sertifikası vermekten çekinmezler. Bugün dünya üzerinde binlerce implant markası bulunmaktadır. Nitelikli implant markalarının maliyetleri genel olarak muhakkak bir seviyede bulunurlar. Piyasa ortalamasının altında ucuza yaptırılan implantların bir zaman sonra çene kemiğinizi eriterek sıhhatinize hasar verebileceğini unutmamalısınız. İmplant markası olarak uzun vadede zaferi ispatlanmış, teknik yardım mevzusunda kasveti olmayan, takma üst yapısı için parçaları seneler sonra dahi bulunabilinen implant sistemlerinin seçilmesinde fayda vardır.” diye konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı