Diyet

Hindistan cevizinin etkileyici 5 faydası

Hindistan cevizinin etkileyici 5 faydası

Hindistan cevizi, tropik bölgelerde 4.500 seneden fazla bir vakittir yetişen bir meyvedir. Ancak son zamanlarda lezzetleri, mutfak kullanımları ve potansiyel sıhhat faydaları bilindikçe popülerliği çoğalmıştır.

Sağlam bir yapıya ve lezzetli, hafif tatlı bir tada sahiptir. Kurutulmuş hindistancevizi eti genellikle rendelenir ve pişirme veya fırınlamada kullanılır. Daha fazla işlenebilir ve un haline getirilebilirler. Ayrıca hindistan cevizi yağı da bir hayli alanda kullanılmaktadır.

Son derece besleyici

Karbonhidratı yüksek olan bir hayli meyvenin aksine, hindistancevizi çoğunlukla yağ sağlar. Ayrıca protein, birkaç ehemmiyetli mineral ve az ölçüde B vitamini kapsarlar. Bununla beraber, öbür vitaminlerin çoğunun ehemmiyetli bir kaynağı değildir.

Hindistan cevizindeki mineraller bedeninizdeki bir hayli işlevde rol oynar. Hindistan cevizi özellikle kemik sıhhati ve karbonhidrat, protein ve kolesterol metabolizması için zorunlu olan manganez bakımından yüksektir. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin yanı gizeme hücreleri gözeten ehemmiyetli bir antioksidan olan selenyumun oluşmasına dayanakçı olan bakır ve demir bakımından da zengindirler.

100 gram ham ve kurutulmuş hindistan cevizi etinin yiyecek bedelleri

Hindistan cevizindeki yağların çoğu orta zincirli trigliseritler MCT’ler formundadır. Bedeniniz MCT’leri öbür yağ cinslerinden değişik biçimde metabolize eder, doğrudan ince bağırsaklarınızdan emer ve bunları enerji için süratli bir biçimde kullanır. Obeziteye sahip şahıslarda MCT’lerin verimlerine ait bir tahlil, bu yağların, hayvansal besinlerden elde edilen uzun zincirli doymuş yağlar yerine yenildiğinde bedenin yağ kaybını artırabileceğini buldu.

Kalp sıhhatine verimli

Hindistan cevizi yağının, kolesterol seviyeleri üzerinde nötr bir tesiri vardır. Kurutulmuş hindistan cevizi etinden elde edilen sızma hindistan cevizi yağı harcanması göbek yağını eksiltebilir. Bu özellikle verimlidir, zira fazla göbek yağı kalp hastalığı ve diyabet riskinizi çoğaldırır.

Kan şekeri hakimiyeti

Hindistan cevizi; karbonhidratı düşük, lif ve yağ oranı yüksek bir meyvedir ve kan şekeri seviyenizi dengeleyebilir.

Hindistan cevizi, muhtemelen arginin içeriği sebebiyle antidiyabetiktir. Arginin, kan şekeri seviyelerinizi tertip etmek için insülin hormonunu hür vazgeçen pankreas hücrelerinin çalışması için ehemmiyetli olan bir amino asittir. Hindistan cevizi etinin yüksek lif içeriği ayrıca sindirimi yavaşlatmaya ve kan şekeri seviyelerini de tertip etmeye dayanakçı olan insülin mukavemetini iyileştirmeye dayanakçı olabilir.

Hindistan cevizinin karbonhidratı düşüktür ve amino asitler, sıhhatli yağlar ve lifler bakımından zengindir ve kan şekeri hakimiyeti için müthiş bir tercihtir.

Güçlü antioksidanlar kapsar

Hindistan cevizi eti, hücrelerin oksidatif zarardan korunmasına dayanakçı olabilecek antioksidanlar olan fenolik bileşikler kapsar. Hindistan cevizi eti üzerinde yapılan laboratuar testleri, antioksidanlara sahip olduğunu göstermiştir. Bazı tüp ve hayvan çalışmaları da hindistan cevizi yağında bulunan antioksidanların, hücreleri oksidatif stres ve kemoterapinin neden olduğu zarar ve vefattan gözetmeye dayanakçı olabileceğini göstermiştir. Hindistancevizi, hücrelerinizi zarara karşı gözetebilen ve hastalık tehlikenizi eksiltebilecek polifenol antioksidanları kapsar.

Perhize ilave edilmesi basit

Hindistan cevizi, lezzetli yemeklere güzel bir lezzet katar. Etli dokusu ve lezzeti ile körilerde, balık güveçlerinde, pirinç yemeklerinde kullanılabilir. Rendelenmiş, kolili hindistan cevizi alırken bazı markaların, ilave şeker kapsadığını unutmayın. İçerik yaftasını hakimiyet ettiğinizden emin olun.

Hindistan cevizi mutfakta çok istikametlidir ve hem tatlı hem de tuzlu tanımlarda kullanılabilir. Bir tutam çiğ hindistan cevizi, yulaf ezmesine azıcık doku ve tropikal lezzet katar. Puding veya yoğurt içine karıştırılmış halde kilo almak isteyen biri için lezzetli bir kalori kuvvetlendiricidir.

Hindistancevizi unu, buğday unu yerine pişirme emeliyle kullanılabilir. Glütensiz beslenen ve karbonhidrat sayımı yapan herkes için popüler bir alternatiftir. Hububat kapsamadığından, un, bayağı buğday unu gibi hububat mahsullerine izin vermeyen paleo perhizi için de uygundur.

Hindistan cevizi unu öbür un cinslerinden daha fazla akışkan emer. Ek olarak, hindistan cevizi yağı, fırınlama, sote veya kızartmada kullanılabilen, ısıya dayanıklı lezzetli bir yağdır.

Potansiyel dezavantajları

Hindistan cevizinin yağ oranı çok yüksektir ve kalorisi yüksektir. Kalori ihtiyaçlarınıza ve alımınıza bağlı olarak, perhizinizde fazla kaloriyi hesaba katmazsanız, kilo almanıza yol açabilir. Kilonuzu izliyorsanız, porsiyonlarınızı minik tutun. Ek olarak, ender olsa da bazı insanlarda hindistan cevizine alerjisi var. Böyle bir alerjiniz varsa, hindistan cevizi kaynaklı tüm mahsulleri harcamaktan sakınmalısınız. Çok yüksek kolesterolünüz varsa veya kalp hastalığı tehlikeniz varsa, kumpaslı harcamadan evvel sıhhat uzmanınıza müracaat etin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı