Dekorasyon

Hangi oda nasıl aydınlatılmalı

Hangi oda nasıl aydınlatılmalı

İyi ışıklandırılmış bir konutta yaşamak her bakımdan insanı mutlu eder. Gözümüz iyi ışıklandırmanın farkını hemen algılar. Okurken, yemek yaparken, dinlenirken, eğlenirken, her koşulda iyi aydınlatmaya lüzum vardır. Dekorasyonu gösteren de aydınlatmadır.

Hol

Işık kaynakları hol süresince dizilebilir, yarı saydam aplikler kullanılabilir. Holle odalar arasında çok fazla ışık farkı olmamalı.

Yemek köşesi

Yemek yerken masa üzerindeki her şeyin net bir biçimde görünmesi temel. Yemek odalarında, masanın üstünde yer alacak tavan aydınlatmasının yanı gizeme yerden aydınlatma kullanılabilir.

Mutfak

Mutfakta dolap içlerinin ve etrafın iyi idrak edilebilmesi için tavanda geniş yüzeyli ışık yayıcı lambalar kullanılmalı. Ayrıca tezgah üstünün bölgesel olarak aydınlatılması gerekir.

Banyo

Kayma tehlikeyi taşıyan bir alan olduğu için iyi aydınlatılması gerekir. Ayrıca makyaj yapmak için aynanın bulunduğu alan da iyi aydınlatılmalı.

Yatak odası

Başucu aydınlatması duvardan, yatak üzerinde aplikle ya da komodinler üzerine konan lambalarla yapılır. Komodin üzerindeki abajurlar, yataktan kalkmadan hakimiyet edilebilmesi açısından iyi ama okumak için beceriksiz. Oturduğunuzda baş hizanıza gelecek bir aydınlatmayı seçim edin. Lambanın ışığının ayarlanabilmesi ve doğrudan göze gelmemesi de ehemmiyetli.

Çocuk odası

Çocuklar çok ufaksa, çevreyi doğru ve basit idrak etmelerini sağlayabilmek için aydınlatma büyük ehemmiyet taşır. Renklerin doğru idrak edilebilmesi için, tüm renkleri olduğu gibi gösteren lambaları seçim edin. Mektep çağındaki çocukların göz sıhhatini gözetmek ve yorulmadan uzun zaman çalışmalarını sağlamak için ise çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına dikkat edin.

Doğru aydınlatma seçmenin ipuçları

– Tepe ışığıyla kanaat etmeyin. Çok ufak alanlarda dahi bir başka ışık kaynağına lüzum dinlenir. Masa lambası, ayaklı lamba, tavan lambası, aplik ve spotların bir kombinasyonu, ancak istenen reel aydınlatmayı sağlar. Bir odada bunlardan en az ikisi olmalı.

– Işığı ayarlayabilmek, mekana gereken ambiyansı kazandırmak için çok ehemmiyetli. Işıkları artırmaya ve eksiltmeye yarayan dimmer’ları tüm odalarda kullanmaya çalışın. Yatak odası ve salon gibi gün içinde değişik işlevler yüklenen odalarda çok işe yarayacak. Mutfak gibi alanları pas geçebilirsiniz; zira burada dirseğimizle dahi açabileceğimiz düğmelere lüzum dinliyoruz.

– Doğru şapkayı seçmek çok ehemmiyetli. Muhtemelse koyu renk olmayan, ışığı yansıtabilecek şapkalar olmalı. Estetikten ziyade işlev ön tasarıda yakalanmalı.

– Enerji tasarruflu ampuller sayesinde düşük enerji sarfiyatı sağlamak olası. Ampul alırken de gün ışığına en yakın rengi seçmeye mücadele edin.

Güneş sarısı: Kışın sıkıntılı tesiriyle baş edebilmek için dekorasyonda sarının iç açıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Çekyatta kullanacağınız yastıklardan bir koltuğa kadar yapacağınız sarı alışverişi sizi mutlu edecek.

Metal kasırgası: 2014 senesinin kışı, metalik tesire sahip döşemelik ve perdelik kumaşlarla öne çıkıyor. Bu modaya ilgisiz kalmayın!

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı