Diyet

Hamur işi tüketimi zayıfları daha çok zayıflatıyor

Hamur işi tüketimi zayıfları daha çok zayıflatıyor

Yaz geldi, hanımlarda yazlık giysilere girebilme telaşı başladı, her yerde perhiz yapanları görüyoruz. Hiç görmediğimiz fakat hallerinden mutlu olmayan bir başka grup daha var: Kilo alamayanlar grubu.

Kilo problemi yaşayanlar, kilo alamayanlara çok uğurlularmış gibi baksalar da gerçeğinde kilo alamamak da bir hastalıktır ve basit basit iyileşmez. Kış aylarında aynı kilo problemi yaşayan şahıslar gibi kapalı giysilerin altına saklansalar da yazın kendilerini gizleyecek kapalı elbiseler olmadığı için bedeninin problemli yerleri sarih ve net bir biçimde ortaya çıkar.

Hamur işi ve tatlı kilo aldırmaz

Kilo alamayanlara hep, “Kilo problemi olanların yaptığı gibi tatlı, hamur işi besinleri çok yersen kilo alırsın” derler. Bu yiyecekler, kilolu bireylerde kilo almalarına neden olduğu gibi, cılızları da daha çok zayıflatır. Cılız olan ve kilo almak isteyenler, göbeklerinde, kalça ve basenlerinde orantısız yağ istemiyorlar ki. Cılızlar sıhhatli dokulara sahip olmak ve olağan vücutta sıhhatli görünmek istiyorlar. Bu sebeple cılız ve kilo almak isteyen bireylerin de tatlıdan, hamur işi besinlerden ve gece geç saatte yemek yemekten bırakmaları gerekiyor.

Sıhhatli kilo almanın 10 püf noktası

1- Sabah kesinlikle erken kalkıp doyurucu bir kahvaltı yapın. Kahvaltıda ekmek ve hamur işi besinleri eksiltip peynir, yumurta, zeytin, yeşillik ve çerez yiyin.

2- Kahvaltınız da beslenmek için çay yerine süt veya meyve suyu için.

3- Kahvaltı ve öğlen yemek arasını en az saat aralıklı tutun. Bu vakit içerisinde sindirim sisteminizi tekerrür çalıştıracak, çiğnenip yutulan bir gıda maddesi yemeyin. Ara öğün sindirim sistemini bozar.

4- Öğlen bedeninizi besleyecek ve kuvvetlendirecek yemekleri seçin. Ekmek, makarna, pilav ve tatlılardan uzak durun.

5- Bedeninizi ideal miktarlara taşıması için onu dolgunlaştıracak, yağ ve adale dokularını oluşturacak besinleri sabah ve öğlen yemelisiniz. Akşam yediğiniz yiyecekler bu harekâtta kullanılamaz. En geç güneş batana kadar bu besinleri yemiş olmanız gerekiyor.

6- Akşam üzeri güneş batmadan evvel ya kahvaltılık veya yemek olan bir öğün daha yemelisiniz.

7- Akşam uyumadan evvel gündüz yediklerinizin sindirimi ve bedeninizin yapılanması için kesinlikle hareket etmeli veya hafif bir egzersiz kapsayan bir spor yapmalısınız.

8- Gece erken yatıp bedeninizin yapılanması için lüzumlu olan hormon yapımına imkân sağlamalısınız. Unutmayın tüm çocuklar gece gelişir.

9- Akşam güneş battıktan sonra sakın meyve, çerez veya salata cinsi gıdaları yemeyin.

10- Tatlı isteği eksildiyse, aralarda acıkmıyor ve kendinizi dinamik seziyorsanız; kesinlikle her çocuğun geliştiği gibi siz de kilo alarak ideal beden miktarlarına erişmeye başladınız demektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı