Diyet

Hamilelik sonrası kilo vermek için 6 ipucu

Hamilelik sonrası kilo vermek için 6 ipucu

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Bebeğiniz artık dünyaya geldi ve şimdi düşünmek için çok şey var; onu ne zaman besleyeceksiniz, ağlarsa ne yapmalısınız ve gebelik sırasında aldığınız fazla kilolardan nasıl kurtulacaksınız?

Olağan bir kilo ile başlayıp 10-15 kilogram aldıysanız, ne yediğinizi izlerseniz ve egzersiz yaparsanız, hamilelik evveli kilonuza dönmeniz birkaç aydan fazla sürmez.

Öte yandan, gebeliğinizden evvel fazla kiloluysanız veya hekiminizin önerdiğinden daha fazla kilo alırsanız, kilo vermeniz çok daha uzun sürebilir.

Her yeni anne tekerrür daha önceki kilosuna dönmeye istekli olsa da, anımsanması gereken en ehemmiyetli şeylerden biri kendinize karşı sabırlı olmak. En hoşlandığınız şöhretli yıldız, doğum odasından doğruca 0 beden kotuyla çıkmış olabilir ama unutmayın en ehemmiyetli nokta bunu sıhhatli bir biçimde yapabilmek.

Gebelik sonrası kilo vermede daha kademeli bir yaklaşımı öneriyorum. Yeni annelerin sahip olması gereken tek şey azıcık sabır. Bu noktaya gelmeniz dokuz ay sürdü ve gebelik evveli kilonuza geri dönmeniz en azından o kadar uzun sürmeli.

Bunu usta tutarak, gebelikten sonra kilo vermenize ve daha önceki kotunuza geri dönmenize dayanakçı olacak bazı ipuçları.


Resim: Freepik

Fazla kısıtlayıcı perhizler yapmayın

Fazla kısıtlayıcı perhiz, gebelik sonrası kilo verme gayelerinizi raydan çıkartabilir. Yeni anne rolünün verdiği stresin yanında kendinizi gözde yiyeceklerinizden yoksun vazgeçerseniz, duygusal bir çküş yaşamanız mümkün. Sıhhatli beslenmeye ve açlığınız için yemek yemeye geri dönerseniz, kilolarınızı natürel olarak verdiğinizi göreceksiniz.

Kısıtlayıcı bir perhiz yerine, yeterli ve balanslı ölçüde muhtelif gıdalar harcayın. Aç sezmemek ve gün süresince enerji alabilmek için konutta farklı atıştırmalıklar bulundurun. Elma dilimleri, havuç çubukları ve buğday krakerlerinin hepsi açlığınızı bastırmak için iyidir.

Ne kadar kilo vermek isterseniz isteyin, özellikle emziriyorsanız, günde 1.800 kalorinin altında almamaya çalışısın. Yaşınıza, egzersiz seviyenize ve kilo verme maksatlarınıza göre şahsileştirilmiş bir beslenme tasarıyı planlamanıza dayanakçı olabilecek bir diyetisyene müracaat etebilirsiniz.


​Resim: Freepik

“Süper besinler” harcayın

Yeni anne olduğunuzda, özellikle emziriyorsanız, bedeninizin maksimum beslenmeye gereksinimi olur. Lüzum dinlediğiniz şey yiyecek kıymetleri bakımından ağır, kalori ve yağ bakımından hafif gıdalar, başka bir deyişle “süper besinler”dır.

Balık bu süper besinlerden biridir, zira yenidoğan bebeğinizin sıhhatli bir beyin ve asap sistemi geliştirmesine dayanakçı olan esas bir omega-3 yağ asidi olan DHA ile doludur. En iyi DHA kaynakları, somon, sardalya ve ton balığı gibi soğuk su balıklarıdır.

Süt ve yoğurt da süper besinlerdir zira kemiklerinizi güçlendirmek için lüzum dinlediğiniz kalsiyum oranı yüksektir. Ve proteini unutmayın. Yağsız et, tavuk ve kuru baklagillerin yağ oranı düşük, protein ve lif oranı yüksektir. Bu besinler sizin için iyiler ve daha uzun müddet tok sezmenize dayanakçı olacaklar.


​Resim: Freepik

Su için

Gün süresince bol ölçüde su içmek su kaybını önler. Ayrıca bazı araştırmalar metabolizmanızı süratlendirebileceğini ortaya çıkarmıştır.

Günde en az 8 kadeh harcayın. İdrarınızın rengini ve tuvalete ne kadar sıklıkla çıktığınızı gözlemleyebilir ve ona göre içtiğiniz su miktarını arttırabilirsiniz. Yeterince akışkan harcıyorsanız, idrarınız oranla sarih renk olmalıdır ve her üç ila dört saatte bir tuvalete gitmelisiniz.


​Resim: Freepik

Egzersiz yapın

Perhiz ehemmiyetlidir ancak gebelik sonrası kilo verme tasarınızın yalnızca bir kısmıdır. Gebelikten sonra kalorileri yakmak, adalelerinizi ve kemiklerinizi güçlü yakalamak için aerobik ve güç egzersizleri yapmanız gerekir. Egzersiz, kilo vermenize dayanakçı olmanın ötesinde, yeni bir anneye çok fazla fayda sağlıyor. Bunalımın önlenmesine, uyku meselesine ve stresi gevşetmeye dayanakçı oluyor. Konutta yeni bir bebeğe sahip olmak netlikle stresli olabilir.

Gebelikten sonra tekerrür formda olmak için spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Bebek otomobili ile tempolu bir biçimde yürümek adalelerin çalışması için yeterlidir.

Tam gün bebeği gezdirmek bir egzersizdir ancak yeniden de azıcık güç idmanı yapmanız gerekir. Hafif ağırlıklar kullanabilirsiniz.


​Resim: Freepik

Yeterli müddet yatın

Gece süresince saat gibi sizi çağıran bir bebek varken bütün sekiz saat yatmak olanaksız gibi görünebilir ancak uykudan yoksun kalmak kilo vermenizi güçleştirebilir.

Bitkin olduğunuzda, bedeniniz kortizol ve kilo alımını artırabilecek değişik stres hormonlarını özgür vazgeçer. Ayrıca bitkin olduğunuzda, kendinize iyi bakıyor gibi sezmezsiniz ve sıhhatli gıda seçme ünsünüz eksilir.

Dostlarınız veya aileniz size “bebeğiniz yatarken yatmanızı” söylemiş olabilir ve bu iyi bir nasihattir. Gün süresince muhtemel olduğunca çok şekerleme yapın ve erken yatın, en azından bebeğiniz gece süresince yatmaya başlayıncaya kadar.


​Resim: Freepik

Destek isteyin

Kilo vermek için çaba ediyorsanız bir diyetisyenin dayanağını alın. Diyetisyen, tehlikesiz ve tesirli bir biçimde kilo vermenizi sağlayacak bir beslenme tasarıyı planlamanıza dayanakçı olur ve ne kadar kilo vermeniz gerektiği ve ne zaman egzersiz yapabileceğiniz mevzusunda size kılavuzluk eder.

[email protected]

özel içeriğidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı