Sağlık

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli

Kullanacağınız güneş gözlüğü kesinlikle “ultraviyole ışığını yasaklayıcı” özellikte olmalıdır. Bu özelliği olmayan güneş gözlüğü yalnızca fazla ışığın geçmesini maniler. Ancak bu yasaklama hiçbir fayda sağlamaz, aksine hasar verir. Zira renkli sırça takıldığında göz bebeği küçülmez. Böylece görünen ışık değilse dahi hasarlı ultraviyole ışını göz içine bol ölçüde girer. Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini yasaklamaz. Ayrıca giren UV ışınlarının korneada yansıması ile oluşan doğal koruma bariyeri de bu ışınların renkli gözlük sırçasının arka duvarından geri yansıyıp kırılması ile kırılır. Gözlüklerin nitelikli olması ve evraklı olması gerekir. Öte yandan polarize sırçalar bu mevzuda son derece galibiyetli sırçalardır.

Çerçeve tercihi ehemmiyetli

Çerçeve seçmek natürel ki zevk, estetik, moda işidir emele de uygun olmalıdır. Hasarlı ışınlardan gözü azami derecede gözetebilmek için çerçeve çevresinden girebilecek ışık en az olmalıdır. Bu sebeple sırçanın göze yakın meskenli olması çok verimli olabilir. Günlük hayatta zamanın çoğunun konut ve büroda geçtiği düşünülürse göz sıhhati için en doğru aydınlatmayı seçmek büyük ehemmiyet taşıyor. Çünkü, yanlış aydınlatılan etraflarda uzun vakit zaman geçirmek gözde kuruluğa, baş sızısına ve göz bitkinliklerine neden olabiliyor.

Genel ışık veren aydınlatmalar seçim edilmeli

Bürolarda kullanılan ışığın odanın her kısmına homojen ufalaması gerekiyor. Çalışma yüzeyinin parlaklığı, bakılan nesnenin parlaklığının en az üçte biri olmasına dikkat edilmeli. Bu sebeple büro etraflarında genel ışık veren aydınlatmalar, floresan veya kompakt floresanlı armatürlerin seçilmesini öneriyoruz. Halojen ve spot gibi dolaysız ışık veren aydınlatmaların ise yalnızca vurgulanmak istenen noktalarda kullanılmasına itina gösterilmeli.

Çalışma etrafındaki ışığa dikkat

Çocuğun çalışma masasındaki aydınlatmanın gün ışığı gibi tüm renkleri doğru haliyle göstermesi, göz sıhhatlerini gözetmek ve yorulmadan uzun vakit çalışmalarını sağlamak için ehemmiyetlidir. Az ışıkta veya halojen olmayan aydınlatma altında uzun vakit çalışan çoğun gözleri acele yorulur. Bu gidişat okuduğunu iyi görememe ve acele bunalma ve yavaş idrak etme gibi neticelere yol açabilir. Bu sebeple çalışma etrafları aydınlık olmalı ve ışığın dolaysız gözlerine yansımamasına dikkat edilmelidir.

Nitelikli güneş gözlüğü nasıl anlaşılır

– Sırçanın renginin koyu ya da sarihliğinden ziyade ultraviyole ışığını yasaklayıp yasaklamadığı ehemmiyetlidir.

– Sırçanın rengi homojen her yerde aynı ya da grade olmalıdır.

– Gözlüğü taktığınızda flu görmemelisiniz, ayrıntılar kaybolmamalıdır.

– Gözlük sırçasından bakarken gözlüğü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmemelidir numarasız sırçalarda.

– Sırçaların üzerinde emin patent bilgisi olmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı