Sağlık

Göz kapağı düşüklüğü neden olur

Göz kapağı düşüklüğü neden olur

Yüzde ilk dikkati sürükleyen noktalardan biri olan gözler, aynı zamanda bir hayli hastalığın da bulgusu olabiliyor. Özellikle göz kapaklarındaki düşüklükler, estetik bir mesele gibi düşünülse de, bu vaziyet zaman zaman beyin ve asapları etkileyen ehemmiyetli rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor.

Memorial Ankara Sağlık Kurumu Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Funda Uysal Tan, göz kapağı düşüklüğü ve alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

Göz kapağı düşüklüğünün bir hayli sebebi olabilir

Göz kapağının banalden daha düşük seviyede olması “pitoz” olarak adlandırılır. Hastalar çoğu zaman bu vaziyeti kaşlarını kaldırarak veya başlarını geriye doğru iterek dengelemeye çalışırlar. Mesele bazen gözün tamamen kapanmasına dahi neden olabilir. Göz kapağında ödem, enflamasyon, tümöral gidişatlar, kontakt lens kullanımı, göz kapağının travmatik sebeplerle ve yaşa bağlı olarak hafiflemesi ile sarkması gibi pek çok vaziyet reel nörolojik sebeplerle karışabilir.

Göz kapağı düşüklüğüne yol açan nörolojik nedenler arasında; göz kapağını kaldırmakla misyonlu asabın diyabet ve hipertansiyona bağlı olarak zararlanması ya da kafa içindeki seyri sırasında oluşan basılar, asap-adale kavşağındaki birtakım patolojiler ve göz adalelerini de etkileyen bazı adale hastalıkları sayılabilir. Yeniden beyin sapı ve boyun omurilik bölgesi patolojileri, akciğer urları göz kapağı düşüklüğüyle giden özel bir tabloya yol açabilirler.

Süre kaybetmeden hekime müracaat etin

Kapak düşüklüğü yakınmasıyla müracaat eten bir hastada detaylı bir denetleme ve nörolojik tetkik ile sualin hangi sebebe bağlı olabileceği kısmen anlaşılabilir. Kapak düşüklüğünün ne zaman fark edildiği, tek veya çift taraflı mı olduğu, gün içinde değişkenlik gösterip göstermediği, ek başka bir yakınma olup olmadığı, hikayede diyabet ve hipertansiyon denetlenmesi gereken özelliklerdir.

Daha Önceki resimlere bakılarak başlangıç zamanı anlaşılabilir

Her hastada nöro-görüntüleme yapmaya gerek yoktur. Birliktesi gözbebeklerinde asimetri veya göz hareketlerinde kısıtlılık olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Mümkün bir nörolojik sebebi incelerken detaylı bir göz tetkiki yapılarak, gözle alakalı değişik sebeplerin de dışlanması uygun olacaktır. Kapak düşüklüğüne yol açan faktöre bağlı olarak muayenehane düzelme de farklılık gösterir. Kalıcı kapak düşüklüğü büyüyen hastalarda kapak kaldırma işlemleri gündeme gelebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı