Diyet

Fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı kestane

Fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı kestane

Kış aylarında, soğuk hava, gri bulutlar, güneşin daha az suratını göstermesi bedenimizde bitkinlik hissi oluşturabiliyor. Kış bitkinliğinin yanı gizeme zekasal bitkinliğinde yaşandığı bu günlerde, caddede, markette karşımıza çıkan ve tat ve kokusu ile iştah kabartan kestanenin bitkinliğe ve hastalıklara karşı verimleri nelerdir, nasıl harcamak gerekir?

Bir dilim ekmekle eşdeğerdir

Kestanenin sıhhat açısından verimlerine dikkat sürükleyen Beslenme ve Perhiz Uzmanı Zülal Yalçın, nasıl harcanması gerektiğine değindi.İçeriğinde bulunan nişasta, lif, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yanı gizeme B1, B2 ve C vitaminlerinin sıhhate çok yararlı olduğunu, protein ve yağ ölçüyü düşük olmasına karşın kapsadığı karbonhidrat ölçüsünün oldukça yüksek olduğunu söyledi. Yalçın; “Kestane; fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum ve özellikle potasyum mineralleri ile B1, B2 ve C vitaminlerini kapsamaktadır. Kestanenin potasyum bakımından oldukça zengin olması, potasyum beceriksizliği olanlarda iyi bir potasyum bitiricisidir. Potasyum, bedende sodyum ile beraber su balansının ayarlanmasında, yiyeceklerin hücre içine geçişinde, asap hücrelerinde iletilerin iletilmesinde, adalelerin yapılarının korunmasında ehemmiyetli rol oynar. Kestane kolesterolü düşürür, kalp damar hastalıklarına gözetir, kan tazyikini kumpaslar, kan dolaşımını süratlendirir, ishali önler, unutkanlığı giderir, gluten kapsamaz, demir içeriği ile anemiyi önler, kapsadığı kalsiyum ile kemik, adale ve dişlerin kuvvetlenmesine destekçi olur. Bir porsiyon kestane iki üç orta boy kestanedir ve bir dilim ekmekle eşdeğerdir. Verimleri saymakla bitmeyen kestanenin protein ve yağ ölçüyü düşük olmasına karşın kapsadığı karbonhidrat ölçüyü oldukça fazladır. Fiziksel ve zekasal bitkinliklere karşı oldukça ehemmiyetli bir yiyecek olan kestane, haşlanarak, ara öğünde üç adet biçiminde harcanmalıdır” dedi.

Sindirim sistemini kumpaslar

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Zülal Yalçın, bir kase kestanenin takribî 350 kalori olduğunu söyledi. Şeker hastalarının, kilo problemi olanların tüketim ölçüsüne dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, öteki yemişlerin aksine yüksek nişasta ve su kapsayan kestanenin, protein ve yağ oranın düşük olduğunu, 15 orta boy kestanenin 350 kalori olduğuna sözlerine ilave etti. Kestanenin verimlerine değinen Zülal Yalçın, şeker hastalığı ve sindirim sistemine verimleri ile alakalı şöyle konuştu: “Kestane gibi perhiz lifleri yüksek olan besinler düşük glisemik besin olarak kabul edilir, bu da yüksek şekerli gıdalara mukayeseyle yavaş yavaş kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu, diyabet hastaları için riskli olabilecek kan şekeri seviyesindeki ani yükselişin önlenmesine destekçi olur. Şeker hastalığı tehlikesini eksiltir. Perhiz lifi bağırsaklardaki peristaltik hareketi uyarmaya destekçi olur, böylece bağırsak hareketlerinizi kumpaslar ve irin ve rahatsızlığı önler. Perhiz lifi aynı zamanda yiyecek maddelerinin emilimini de optimize eder.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı