Sağlık

Eski zamanlarda yapılan gebelik testleri

Eski zamanlarda yapılan gebelik testleri

Kan testi yok, ultrason yok, hamilelik testi yok. Peki daha önceki yarıyıllarda bayanlar hamile olup olmadıklarını nasıl kavrıyorlardı? İşte daha önceki yarıyıllarda konuttaki malzemelerle yapılan esrarengiz gebelik testleri.

Çamaşır suyu testi

Çamaşır suyu gebeliğinizi doğrulamak için kullanılabilir. Bir Hayli bayan bu usulü kullanıyordu.

Malzemeler:

– 2 yemek kaşığı çamaşır suyu

– Plastik kap.

Hazırlanışı:

Plastik kabın içine çamaşır suyu koyulur. İdrar çamaşır suyunun bulunduğu kabın üzerine ilave edilir. Köpük oluşursa netice pozitiftir, köpük oluşmadıysa netice olumsuzdur.

Şeker testi

Bu test, daha önceki zamanlardan kalan en emin ve en basit usullerden biri olarak bilinmektedir.

Malzemeler:

– 1 yemek kaşığı şeker

– 1 adet plastik kap

Hazırlanışı:

Plastik bir kapta idrar bir araya gelir. Öbür bir kaba 1 yemek kaşığı şeker konur. İdrar, şeker koyulan kabın içine dökülür. İdrardaki şekerin tepkini gözlemlenmek için birkaç dakika beklenir. Şeker koyulduğu gibi duruyorsa, netice pozitif demektir. Şeker eksilip idrara karıştıysa başka bir deyişle şeker idrarda çözünmüş ise hamile değilsiniz demektir.

Diş macunu testi

Öbür usullerden biri ise diş macunu ile yapılan testtir. Bu test için lüzumumuz olan bir adet diş macunudur.

Malzemeler:

– Diş macunu

– Ufak bir kap.

Hazırlanışı:

Bir kaba az ölçüde diş macunu bunalır. Kabın içine idrar eklenir. Diş macunu köpüklenir veya mavi renge dönüşürse, neticenin pozitif olduğunu düşünülürdü.

İdrar testi

İdrar sabah kalkar kalkmaz bir kavanozun içine yapılır. 24 saat değmeden bekletilir. Sonra idrarın üstünde ince bir katman oluşursa netice pozitiftir. İdrarda rastgele bir farklılık olmazsa netice olumsuz olarak değerlendirilir.

Sabun testi

Bir parça sabun üzerine idrar yapılır. Sabun kabarcıklar oluşturursa netice pozitiftir. Sabun üzerinde kabarcık oluşmadıysa netice olumsuzdur.

Kabartma tozu testi

Mutfak malzemesi olan kabartma tozu ve sodayı kullanarak da gebelik testi yapılabilir.

Malzemeler:

– 2 yemek kaşığı

– 2 yemek kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı:

Plastik kabın içine kabartma tozu eklenir. İdrar kabartma tozunun bulunduğu kabın üzerine ilave edilir. Birkaç dakika 2 yemek kaşığı olacak biçimde sodayı da ilave ettikten sonra bu karışımın tepkini neticeyi karbonat köpürürse pozitiftir, karbonat köpürmezse netice olumsuzdur.

Sirke testi

Sirke her şeyde kullanılabildiği gibi hamilelik testinde de size takviyeci olur.

Malzemeler:

– ½ su kadehi beyaz sirke

– Plastik kap

Hazırlanışı:

Plastik kabın içine beyaz sirke koyulur. İdrar sirkenin bulunduğu kabın üzerine ilave edilir. Renk değiştirirse netice pozitiftir, renk değiştirmezse netice olumsuzdur.

Anekdot: Konutta yapılan bu hamilelik testlerinin hiçbir bilimsel kıymeti yoktur ve doğruluğu ispatlanmamıştır. Emin olmak için kesinlikle kan ve idrar analizi yaptırmalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı