Diyet

Eşinizle birlikte diyet yapın

Eşinizle birlikte diyet yapın

Konutluluktan sonra kilo çoğalışı bir hayli çiftin karşılaştığı bir meseledir. Eşinizin ağırlığının seneler geçtikçe çoğaldığını fark ettiniz ve ona takviyeci olmak, kroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklardan ve onların yaratacağı tehlikelerden gözetmek mi istiyorsunuz? O halde eşiniz ile beraber perhiz yapın! İki taraf beraber hayat stili değiştirme mevzusunda iş birliği yapmaz ise galibiyet kaderi düşük olur. Her birinizin kilo kaybı amaçları değişik olabilir, yeniden de çiftler birbirini hayat stili farklılığı için motive edebilir. Kadın ve erkeklerin, fiziksel özelliklerine göre boy, kilo gibi kalori gereksinimleri arasında değişikliklere ya da vermek istedikleri kilo ölçüsüne dikkat edilmeli. Perhizleri arasında bazı farklılıklara lüzum olsa da, tecrübelerime direnerek eşlerin beraber perhiz yapmaları ile kilo kaybı mevzusunda daha fazla galibiyet sağladıklarını söyleyebilirim.

Perhizinizi tekdüzelikten kurtarın

Yaratıcılığı bazen eşinize vazgeçin. Vazgeçin ara gizeme size yemeği eşiniz hazırlasın. Beraber nebatsal çay içmeyi alışkanlık olarak özümseyin; baharatlarla beraber lezzetli ve güzel kokulu sıcak meşrubatların neşesini çıkarın. Su şişeleriniz size özel olmalı, üzerine birbiriniz için sevgi dolu anekdotlar yazabilirsiniz. Yemek mevzusunda birbirinizin hafiyeliğini yapmayın, birbirinizi tenkit etmeyin ve sabote etmeyin. Devirici değil, yapıcı olmaya çalışın. Rekabetçi bir tavır izlemeyin; perhizi bir müsabaka olarak görmeyin. Erkekler ilk ayda bayanlara göre daha fazla kilo vereceklerdir. Bu netice hiçbir zaman sürpriz olmasın. Bunun, erkeklerin fiziksel yapılarından kaynaklandığı şuurunda olun.

Geçimli olun

Kadın ve erkeklerin kalori gereksinimleri değişiktir. Erkekler, bayanlara oranla daha uzun boylu ve daha fazla adaleli yapıdadır ve metabolizmaları daha süratli çalışır. Bu sebeple, beraber perhiz yaparken; erkeklerin porsiyonları, bayanlara göre daha fazla olacaktır. Beraber perhiz yapmanız, yediğiniz içtiğiniz her şeyin aynı olması gerektiği anlamına gelmez. Tam besinleriniz zaman zaman aynı olmasa da birbirinize geçimli olun.

Erkek ve kadının motivasyonları değişik

Kadınlar, erkeklere oranla daha fazla çeşit ama daha az ölçüyle kanaat etirler. Ancak her zaman atıştırmaya eğilimlidirler. Erkekler, perhize, sıhhatli olmak ismine ikna edilebilirler; bayanlar gibi bir minik vücuda girme veya incecik olma hayalleri, saplantıları yoktur. Erkeklerin kilo kaybı için daha mantıklı amaçları olur. Kadınlar ise ihtimalsizi muvaffak olmak ister; çıtayı hep yukarda yakalamak isterler. Erkekler çok sıkı perhizler uygulayamazlar; zati bir çabukları da yoktur. Kadınların ise daima ivedileri vardır. Bu bahtta bünyelerini güçe koşacak perhizlere başlayabilirler, afaki kısıtlamalar ile kendilerine zulmetmeye bayılırlar.

Eşinizi motive edin

Bu süreçte olası olduğu kadar birbirinizi tenkit etmekten kaçının. Pozitif düşünce kalıplarıyla birbirinizi motive edin. Öncelikle sıhhatli beslenmeye, abur-cubur satın almamakla başlayabilirsiniz. Eşinizi dışarıda değil, daha çok konutta yemek yemeye ikna edin. Lokantalardaki yemeklerin yağ ve kalori oranları daha yüksek, porsiyonları daha büyüktür. Beraber spor yapacağınız bir merkeze aza olabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı