Cinsel Sağlık

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri

Ulus arasında ”cinsel soğukluk” olarak da adlandırılan cinsel gönülsüzlük yeterli cinsel ihtar olmasına karşın bayan ve erkekte cinsel rastgele bir isteğin dinlenmemesi anlamına kazanç. Pek çok şahsın değişik yarıyıllarda karşılaştığı bu sualin bulguları, sebepleri ve rehabilitasyonuna dair merak edilenleri Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Murat Başar söyledi.

Belirtleri

Esas bulgu cinsel isteğin olmamasıdır. Bunun neticeyi olarak cinsel ilişki sıklığında eksilme yaşanmaktadır. Öbür taraftan depresif duyguların büyümesi, bitkinlik, halsizlik gibi bulgular da izlenebilir.

Sebepleri

Cinsel gönülsüzlük genel olarak psikolojik etkenlere bağlı olmanın yanı gizeme erkeklik hormonu olan testosteron beceriksizliği sonucunda da karşımıza çıkabilmektedir. Testosteron erkeklerde cinsel güdü başka bir deyişle libidonun tertip edilmesinde tesirli esas etmendir.

Antidepresan ilaçlar

Antidepresan ilaçlar uzun süreli kullanıldığında özellikle 6 aydan sonra santral tesirli mekanizmalarda tesir göstererek cinsel işlevi ve isteği baskılamaktadır. Uzun süreli antidepresan kullanan hastalara bu tesirlerinden dolayı sertleştirici ilaçların kullanımı önerilmektedir.

B12 ekskliği

B 12 vitamini beceriksizliğinin cinsel istek ve cinsel işlev üzerine tesirli olabileceğine dair muhtelif yayınlar bulunmaktadır. Ancak, bu mevzu da henüz yeteri bilgi yoktur. Öbür taraftan, B 12 vitamini özellikle erkeğin gençleştirilmesi emeliyle dayanak rehabilitasyonu olarak kullanılmaktadır.

Tansiyon ilaçları

Antidepresan ilaçları gibi bir kısım tansiyon ilaçları da eş tesir ile cinsel gönülsüzlük yapabilmektedir. Öbür taraftan, tansiyonun varlığı zati cinsel işlev için tehlike etmenleri arasında yer almaktadır. Dolayısı ile cinsel işlev bozukluğuna bağlı ikincil hasılat olarak cinsel gönülsüzlük büyüyebilir hipertansif şahıslarda.

Varikosel

Testisin iki esas işlevi sperm yapımı ve testosteron hormonu birleşimidir. Özellikle, ileri derece varikosel testis ebatlarında küçülme ve neticede testiküler işlev bozukluğuna neden olabilir. Böylece, testosteron birleşimini eksilterek cinsel gönülsüzlüğe neden olabilmektedir.

Prostat ve şeker hastalığı

Her iki hastalık da hayat niteliğini bozmaktadır. Özellikle, gece uyku kumpasını etkileyecek şiddete varan prostat yakınması olan şahıslarda hayat niteliğinin bozulması neticeyi cinsel gönülsüzlük büyüyebilir. Öbür taraftan, prostat yakınması olan şahıslarda cinsel işlev bozukluğu da sık izlenen bir meseledir. Şeker hastalığının direk olarak cinsel gönülsüzlükle bir alakası bulunmamaktadır. Ama hayat niteliğini bozması ve kronik bir hastalık olması bu hastalarda da psikojenik etmenleri devreye sokarak dolaylı olarak cinsel gönülsüzlüğe neden olabilmektedir. Öbür taraftan, şeker hastalığı organik olarak cinsel işlev bozukluğuna neden olan en ehemmiyetli sıhhat meselelerinden biridir.

Beslenme

Beslenme ve cinsel gönülsüzlük mevzusunda rastgele bir ilişki kurmak güçtür. Afrodizyak tesirli çilek, çikolata, ginseng, kakao yağı kapsayan besinler gibi bir ekip yiyecekler cinsel güdüyü uyarıcı tesiri bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı